Ścieżki Duchowe - część 1: Droga Światłości
Źródło obrazu:
Wikimedia Commons
Witajcie. Dziś omówię charakterystyczne cechy Ścieżki Światłości (w tym drogi filozofa hermetycznego i niektórych zwolenników New Age), a także podam charakterystyczne cechy osób będących na Ścieżce będącej jedną ze Ścieżek Światłości, bazując na własnych obserwacjach, lecz nie podając nazwisk osób, o których mowa. Przynajmniej część z tych osób ma stopień Magusa.
Cechy, które wymienię nie muszą pasować do każdej osoby na Ścieżce Światłości, ale przynajmniej dwie z nich mogą być cechami charakteru/osobowości jednej z tych osób.
Moralizm
Moralizm to charakterystyczny aspekt psychiki osoby będącej na Ścieżce Światłości i podobnych. Osoby będące bardziej ostrożnymi w używaniu magii, skupiające się na jej „Boskiej” naturze, dość często miały swój własny kodeks moralny i trzymały się go, albo mówiły, że się go trzymają.
Nietolerowanie niedoskonałości
Błędy, wypaczenia, potknięcia - to jest to, czego nie znosi osoba poruszająca się po Ścieżce Światłości, chyba że owa osoba przerobiła już ten schemat na swojej drodze ku Wyzwoleniu. Niektóre osoby nawet nie mają pozytywnej opinii o osobach, które rozpowszechniają treści nieakceptowalne społecznie, jak nagość i erotyka. Mają powyżej uszu wszystkie formy braku szacunku, chociaż ludzie dłuugo będą się uczyć na nowo szacunku do drugiej osoby.
W przypadku Magusów i naukowców, objawia się to także wytykaniem błędów merytorycznych (czy słusznym, czy też nie - powiem na końcu, starając się bazować na faktach).
Zwracanie uwagi na pewną wiedzę
To u Magusów, badaczy Nieznanego i niektórych pasjonatów nauki. Szczególnie widać to u chaotów i ogólnie u magów. Czarownice nie mają takich skłonności, choć i tu różnie może być.
Zdolność wybaczania - u niektórych
Niektóre osoby kroczące Ścieżką Światłości pewnie będą się odznaczać tą cechą, chociaż u Magusów nie zawsze ona występuje - to raczej kwestia osobowości i charakteru.
Szacunek do osób mających Wiedzę
Kolejna cecha Magusów i naukowców. Jest też metaforycznie powiązana ze Światłością, nic dziwnego, że występuje u ludzi na tej drodze, chociaż nie zawsze magowie szanują osoby, które wiedzy nie mają. Nic w tym dziwnego, jeśli uważają, że na szacunek trzeba sobie zasłużyć.
A teraz - czy słusznym jest wytykanie błędów w wypowiedzi? Z logicznego punktu widzenia - tak, owszem, ponieważ owe błędy wpływają na zrozumienie przekazu przez interlokutora. Moc słów jest ogromna, niedocenianie jej jest... powiedzmy, w najlepszym razie wynikiem krytycznego nastawienia, w najgorszym - całkowitej ognorancji. A teraz parę linków do książek i artykułów, które mogą Was nauczyć logicznego rozumowania i wypowiadania się.
Książki:
Wittgenstein Ludwig - Traktat logiczno-filozoficzny - Pobierz PDF z Docer.pl
Artykuły z innych źródeł:
Gdzie tkwi błąd w ezoteryce i new age? - JarQ (Jarek Kefir) Bez Cenzury
Moje lata z ezoteryką | ChangeMaker
Filmy:
Wygląda na to, że słuszne jest zauważanie błędów innych, ale warto też pamiętać o tym, że samemu także można niechcący się pomylić. Nie należy jednak za to potępiać nikogo, ani siebie, ani innych ludzi, w końcu - Errare humanum est, „Błądzić jest rzeczą ludzką”, człowiek jest omylny. Ważne, by w przyszłości unikać starych błędów.
I na tym koniec. Poniżej podaję źródło filmików.
Źródło:
YouTube.
Komentarze
Prześlij komentarz