Demonologia - część 2: Imiona i pieczęcie demonów Goecji, definicja pieczęci (sigili) duchów oraz wyjaśnienie, jak stworzyć pieczęć ducha. Na podstawie "Lemegetonu". Krytyka niektórych fragmentów i objaśnienie, czym są demony dodatkiem

Tajemna Pieczęć Salomona
Źródło:


Źródło:
Wikimedia Commons

Witam Was serdecznie w kolejnym artykuliku na temat demonów i demonologii. Tym razem zajmiemy się wszystkimi pieczęciami duchów piekielnych, a jedynym źródłem wiedzy będzie oczywiście Lemegeton. Jednakże pojawią się też linki do tak przez Was dobrze znanej Wikipedii. Czasem będą się pojawiać i filmy, które uznam za istotne.

Definicja pieczęci duchów

Tym razem sięgnę do Wikipedii, gdyż nie znam innego, lepszego źódła, jeśli chodzi o definicje.

Sigil symbol stworzony dla specyficznego celu, magicznego życzenia. Symboliczna reprezentacja rezultatu pożądanego przez maga lub osobę zainteresowaną. Termin ten pochodzi z łacińskiego słowa sigillum, które oznacza «małą figurę», «rzeźbę na pieczęci» lub «pieczęć».

W literaturze przedmiotu słowo sigil oznacza także pieczęć, czyli występującą w tradycji okultystycznej (w magii ceremonialnej) obrazkową sygnaturę («podpis», znak, imię) demona, anioła lub innej istoty. Jedną z metod tworzenia prostych sigili było zapisanie imienia przyzywanej istoty w języku hebrajskim, następnie przekształcenie liter na liczby, które następnie należało odszukać w odpowiednio dobranym kwadracie magicznym (tzw. kamei) i połączyć je liniami. Popularnym przykładem bardziej fantazyjnych pieczęci są te, które można znaleźć w Lemegetonie”.

Imiona i pieczęcie duchów Goecji

Bael


Pieczęć Baela wg Crowleya i Mathersa
Źródło:
Wikimedia Commons

Pierwszym głównym duchem jest duch, który włada Wschodem. Jego imię to Bael. Przyzwany przyjmuje on różne kształty, bywa, że jest kotem, czasem ropuchą, czasem człowiekiem, równie często wszystkimi trzema. Przemawia chrapliwym głosem. Umie on obdarzyć człowieka mądrością, i sprawić, że jest się niewidzialnym. Pod jego komendą pozostaje 66 legionów duchów. Ten, kto wzywał go będzie winien nosić jego pieczęć jako lamen. W przeciwnym razie duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ☉ - Słońce

Agares

Źródło:
Wikimedia Commons

Drugi duch to książę, nazywany Agares, znajduje się on pod zwierzchnictwem Wschodu. Wygląd jego sprawia miłe wrażenie, choć ukazuje się on pod postacią starca ujeżdżającego krokodyla i trzymającego na nadgarstku jastrzębia. Umie on zmieniać bieg wydarzeń i sprowadzać uciekinierów. Naucza też wszystkich języków (jeśli Agares jakiegoś języka nie zna, prawdopodobnie on nie istnieje!). Potrafi też niszczyć duchowe i ziemskie godności i wywoływać trzęsienia ziemi. Należał niegdyś do chóru Cnót. Włada on 31 legionami duchów, ten, kto go wzywa powinien mieć jego pieczęć na lamenie, inaczej, bowiem duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♀ Wenus.

Vassago

Źródło:
Wikimedia Commons

Trzeci duch, Vassago, to potężny prałat. Ma on tę samą naturę co Agares. Jest to dobry duch. Opowiada on o rzeczach przeszłych i tych, które dopiero nastąpią. Odkrywa rzeczy ukryte i zgubione. Rządzi 26 legionami duchów. Ten, kto go wzywa winien mieć jego pieczęć.
Symbol astrologiczny: ♃ Jowisz.

Gamigina

Źródło:
Wikimedia Commons

Wielki markiz, który ukazuje się pod postacią małego konia, lub osła, na rozkaz adepta może przybrać ludzką postać. Głos jego jest ochrypły. Uczy on nauk wyzwolonych, umie także pokazywać dusze ludzi, którzy umarli w grzechu. Włada 30 legionami istot piekielnych. Ten, kto go wzywa winien mieć ze sobą jego pieczęć.
Symbol astrologiczny: ☽ Księżyc

Marbas

Źródło:
Wikimedia Commons

Piąty duch to Marbas, wielki przywódca, który pojawia się w formie potężnego lwa. Może on, na rozkaz adepta, przyjąć ludzką postać. Rozprawia on o rzeczach ukrytych i trzymanych w tajemnicy, umie też sprowadzać choroby i je leczyć. Obdarza umiejętnościami z zakresu mechaniki, wielką mądrością i wiedzą. W cudowny sposób przeobraża ludzi. Rządzi 36 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą podczas ceremonii.

Valefar/Valefor

Źródło:
Wikimedia Commons

Szóstym duchem jest Valefor. Jest on potężnym księciem, który pojawia się pod postacią ryczącego lwa z ludzką głową. Jest on dobrym duchem pomocniczym, który może jednak sprowadzać operatora na ścieżkę kradzieży. Rządzi 10 legionami duchów. Pieczęć jego należy mieć ze sobą niezależnie od tego, czy chce się mieć w nim pomocniczego ducha, czy nie.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Amon

Źródło:
Wikimedia Commons

Siódmym duchem jest Amon. Bardzo potężny duch, najsurowszy spośród markizów. Ukazuje się jako wilk z ogonem węża, rzyga ogniem. Na rozkaz adepta przyjmuje postać człowieka z głową przypominającą głowę kruka i z zębami psa, lub też po prostu jako postać człowieka z kruczą głową. Umie on opowiedzieć o rzeczach przeszłych, tych, które są i tych, które nadejdą, wywołuje miłość i godzi zwaśnionych przyjaciół. Potrafi sprowadzać martwe dusze ludzi, którzy utonęli w morzu, sprawić, że ich eteryczne ciała stają się widzialne, zmusić je do odpowiadania na pytania adepta.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Barbatos

Źródło:
Wikimedia Commons

Ósmy duch to, Barbatos, wielki książę, który pojawia się, gdy Słońce jest w Strzelcu. Towarzyszą mu czterej szlachetni królowie i trzy oddziały wojska. Udziela Barbatos pouczeń, co do zakresu wszystkich nauk, obdarza darem rozumienia śpiewu ptaków, czy odgłosów innych stworzeń, jak np. szczekanie psów. Wie także, w jaki sposób odnaleźć skarby ukryte i zaklęte przez magów, potrafi zdejmować klątwy nałożone na owe skarby. Opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Potrafi godzić przyjaciół oraz ludzi, którzy mają władzę. Należał do chóru Cnót, czego część [wspomnienie?] nadal w nim pozostała. Włada 30 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie Ceremonii Przywołania.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Paimon

Źródło:
Wikimedia Commons

Duchem dziewiątym jest Paimon. Wielki król i wierny wasal Lucyfera. Pojawia się pod postacią człowieka, na głowie którego skrzy się diadem zdobiony drogimi kamieniami. Człowiek ów, dosiada dromadera, przed nim kroczy legion duchów, który składa się z trębaczy, ludzi grających na pięknie brzmiących cymbałach i wielu innych instrumentach. Głos Paimona jest wspaniały, grzmi na powitanie, trudno jest jednak go zrozumieć, jeśli nie zmusi się go do wyraźnego mówienia. Jego dziedziną są wszelkie sztuki i nauki, oraz sprawy tajemne. Umie objawić tajemnice ziemi oraz sekret jej spoczywania na wodzie. Naucza tego, czym jest umysł, oraz gdzie on się znajduje. Można się od niego dowiedzieć wszystkiego o jakiejkolwiek rzeczy. Umie podporządkować adeptowi każdą wybraną rzecz lub osobę. Rozdaje zaszczyty oraz je potwierdza, rozporządza też dobrymi duchami pomocniczymi, które mogą nauczyć adepta różnych nieznanych mu sztuk. Należy wypatrywać go na Północnym Zachodzie. Pochodzi z chóru Panowań. Pod jego komendą jest 200 legionów istot piekielnych, z których część to anioły, część to potęgi. Jeśli chce się go przywoływać samotnie, należy złożyć mu coś w ofierze, dopiero po tym Paimon się zjawi. Przybędzie w asyście dwóch królów: Labala i Abalima, a także innych potęg i 25 legionów. Duchy podległe królom nie muszą im towarzyszyć, chyba że taka będzie wola maga, który wzywa Paimona.
Ten, kto go wezwie winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ☉ symbol Słońca.

Buer

Źródło:

Dziesiąty duch w porządku to Buer, wielki przywódca ukazujący się pod postacią Strzelca, kiedy Słońce jest w Strzelcu. Naucza on filozofii natury, filozofii moralnej, logiki oraz własności ziół i roślin. Umie przywrócić zdrowie tym, którzy chorują, zsyła dobre duchy opiekuńcze. Rządzi 50 legionami duchów. Ten, kto go wzywa powinien mieć ze sobą jego pieczęć, w przeciwnym razie duch może go nie posłuchać.
Symbol astrologiczny: ☿ symbol Merkurego.

Gusion

Źródło:
Wikimedia Commons

Jedenastym w kolejności jest Gusion, wielki i silny książę, który przybywa pod postacią cynocephalusa. Zna to, co było, jest i będzie, potrafi odpowiedzieć na każde zadane mu pytanie. Godzi zwaśnionych przyjaciół i wrogów, oraz rozdaje zaszczyty i godności. Włada 40 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie przeprowadzania operacji.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Sitri

Źródło:
Wikimedia Commons

Dwunasty duch, Sitri, to wielki prałat. Przybywa pod postacią człowieka z głową leoparda i skrzydłami gryfa, na rozkaz adepta, może jednak przeobrazić się w piękną postać człowieka. Rozpala miłość kobiet do mężczyzn i mężczyzn do kobiet, potrafi także nakłonić [kobiety] do rozebrania się. Włada 60 legionami duchów. Jego pieczęć winna być noszona podczas ceremonii.
Symbol astrologiczny: ♃ znak Jowisza.

Beleth

Źródło:
Wikimedia Commons

Duchem trzynastym jest Beleth, potężny i przerażający król. Jedzie on na trupiobladym rumaku, wtórują mu zaś, trąby i inne instrumenty muzyczne. Na pierwszy rzut oka wygląda na rozgniewanego, w ten sposób jednak sprawdza on jednak odwagę adepta, który jeśli chce wyjść z tej próby cało, musi trzymać w dłoni różdżkę z leszczyny. Skierować ją należy w kierunku Południowej i Wschodniej ćwiartki, dalej zakreślić nią poza kręgiem trójkąt i zaklęciami zmusić ducha, by zajął w nim miejsce. Jeśli jednak nie wstąpi on do trójkąta, nie należy się wahać, tylko zaklęcia powtórzyć, wtedy usłucha, zajmując miejsce w trójkącie, by spełnić rozkazy adepta. Należy się jednak odnosić do niego z szacunkiem godnym wielkiego króla, którym jest w istocie. Na środkowym palcu lewej ręki adepta niechaj będzie srebrny pierścień, który winien unosić na wysokość twarzy, podobnie jak się to czyni w obecności Amaymona. Beleth potrafi obdarzyć adepta miłością tak kobiety, jak i mężczyzny, tak długo, jak długo będzie umysł jego zaprzątnięty tą sprawą. Pochodzi on z chóru mocy, na pod swoją komendą 85 legionów duchów. Jego pieczęć winna być noszona na lamenie, podczas całej operacji, w przeciwnym razie duch nie podporządkuje się.
Symbol astrologiczny: ☉ znak Słońca.

Leraye

Źródło:

Czternasty duch nazywa się Leraye. Jest on potężnym markizem, który ukazuje się pod postacią łucznika ubranego w zieleń, trzymającego łuk i kołczan. Jego zadaniem jest wywoływanie potyczek i bitew, wywołuje też szybkie gnicie ran spowodowanych przez strzały z łuku. Jest on związany ze znakiem ♐, rządzi 30 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą podczas ceremonii.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Eligor (Eligos)

Źródło:

Źródło obrazu:

Piętnastym duchem jest Eligor, wielki książę ukazujący się pod postacią przystojnego rycerza, który trzyma lancę, sztandar i węża. Potrafi on odnajdywać ukryte rzeczy, zna przeszłość. Dysponuje wszelką wiedzą na temat wojen oraz gromadzenia wojsk. Potrafi zesłać miłość i żądzę, zdobyć uznanie w oczach władców i znanych osobistości. Rządzi 26 legionami istot piekielnych. Jego pieczęć winna być noszona przez operatora w trakcie ceremonii.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Zepar

Źródło:

Szesnastym duchem jest wielki książę Zepar. Ukazuje się on jako czerwona postać w zbroi, przypomina żołnierza. Jego zadaniem jest rozpalanie w kobietach miłości do mężczyzn oraz podtrzymywanie tego stanu, potrafi także ich rozłączać. Rządzi 26 legionami duchów. Jest on posłuszny swej pieczęci.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Botis

Źródło:

Siedemnastym duchem jest Botis, wielki przywódca i hrabia. Ukazuje się pod postacią ohydnej żmii, na rozkaz adepta przyjmuje jednak ludzką postać z dużymi zębami i dwoma rogami, dzierżącą w dłoni błyszczący, ostry miecz. Zna przeszłość i przyszłość. Godzi przyjaciół i wrogów. Włada 60 legionami duchów. Jego pieczęć winna być noszona jako lamen.
Symbole astrologiczne: ♂ symbol Marsa lub ☿ symbol Merkurego.

Bathin

Źródło:

Bathin, osiemnasty duch w tym porządku. Jest on silnym i potężnym księciem. Pojawia się jako mężczyzna z wężowym ogonem ujeżdżający płowego ogiera. Zna się na ziołach i kamieniach szlachetnych. Potrafi przemieszczać ludzi z jednego miejsca w inne. Pod jego komendą pozostaje 30 legionów duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie przywoływania.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Saleos


Dziewiętnasty duch, Saleos, wielki i potężny książę, który ukazuje się pod postacią dzielnego żołnierza z książęcą koroną na głowie, jadącego na krokodylu. Mimo tych pozorów ma on spokojny charakter. Jego zadaniem jest rozpalać w kobietach miłość do mężczyzn, a w mężczyznach miłość do kobiet. Włada 30 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie przeprowadzania operacji, w przeciwnym razie może się on nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Purson

Źródło:

Dwudziestym duchem jest wielki król Purson. Przybywa pod postacią człowieka z lwią twarzą, w dłoni dzierży okrutną żmiję, dosiada niedźwiedzia. Poprzedzają go trębacze. Może on przyjmować tak ludzką, jak eteryczną postać. Umie on odkrywać rzeczy ukryte, także skarby. Wie o tym, co było, co jest i co dopiero nastąpi. Odpowiada poprawnie na pytania dotyczące spraw ziemskich, wliczając w to także te, które związane są z tajemnicą, boskością i stworzeniem świata. Przynosi ze sobą dobre duchy opiekuńcze. Pod jego władaniem są 22 legiony duchów, część z nich przynależy do chóru cnót, pozostałe zaś, do chóru tronów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie działania.
Symbol astrologiczny: ☉ symbol Słońca.

Morax

Źródło:
Pinterest

Dwudziestym pierwszym duchem jest Morax, wielki hrabia i przywódca w hierarchii piekielnej. Pojawia się jako wielki byk z ludzką twarzą. Uczy astronomii i wszystkich nauk wyzwolonych, obdarza mądrością i wiedzą na temat ziół i kamieni szlachetnych. Dostarcza dobrych duchów opiekuńczych. Włada 30 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie działania, inaczej duch może się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♂ symbol Marsa lub ☿ symbol Merkurego.

Ipos

Źródło:

Dwudziestym drugim duchem jest Ipos, jest on hrabią i potężnym prałatem. Pojawia się w postaci anioła z głową lwa, gęsimi stopami i zajęczym ogonem, zna się na tym, co było, jest i będzie. Obdarza ludzi inteligencją i zuchwałością. Włada 36 legionami duchów. Jego pieczęć winna być noszona w trakcie operacji, w przeciwnym wypadku duch może się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♃ symbol Jowisza.

Aim

Źródło:

Dwudziestym trzecim duchem jest wielki i i silny książę Aim. Ukazuje się on pod postacią przystojnego mężczyzny z trzema głowami, pierwsza z nich przypomina węża, druga człowieka z dwiema gwiazdami na czole, trzecia zaś kota. Dosiada on żmii, dzierży w swym ręku głownię, którą podpala miasta zamki i inne miejsca. Obdarza wielką inteligencją, a także udziela odpowiedzi na pytania dotyczące spraw prywatnych. Pod jego komendą pozostaje 26 legionów duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą podczas ceremonii, inaczej duch może się nie podporządkować.
Symbole astrologiczne: ♀ symbol Wenus.

Naberius

Źródło obrazu:

Dwudziesty czwarty duch to najodważniejszy z markizów Naberius. Pojawia się jako czarny żuraw, lecący po okręgu. Przemawia ochrypłym głosem. Potrafi obdarzyć człowieka sprytem i biegłością we wszystkich sztukach i naukach, w szczególności w retoryce. Przywraca utracone zaszczyty i honory. Włada 19 legionami duchów. Ten, kto go wzywa winien mieć ze sobą jego pieczęć.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Glasya-Labolas

Źródło obrazu:

Dwudziestym piątym duchem jest potężny przywódca, Glasya-Labolas. Ukazuje się on jako pies ze skrzydłami gryfa. W niezwykle szybki sposób naucza on wszystkich sztuk i nauk. Odpowiedzialny jest także za przelew krwi i ludobójstwo. Zna przeszłość i wydarzenia, które dopiero nastąpią. Może obdarzyć człowieka niewidzialnością. Zsyła miłość tak na przyjaciół jak i na wrogów. Włada 36 legionami istot piekielnych. Jego pieczęć winna być noszona jako lamen w trakcie ceremonii, inaczej duch może się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♂ symbol Marsa lub ☿ symbol Merkurego.

Bune (Bime)


Źródła obrazu:

Dwudziestym szóstym duchem jest Bune. Jest on silnym, potężnym i wielkim księciem, który pojawia się pod postacią trójgłowego smoka, pierwsza z nich przypomina głowę psa, druga gryfa, trzecia zaś jest jakby ludzka. Przemawia wysokim, acz dostojnym głosem. Potrafi zsyłać podległe mu duchy by gromadziły się na nagrobkach. Obdarza ludzi majętnością, mądrością i elokwencją. Na żądanie dostarcza prawdziwych odpowiedzi. Ten kto go przyzywa powinien mieć jego pieczęć, winna ona być noszona jako lamen.

Ronove

Źródło obrazu:
Wikimedia Commons

Dwudziesty siódmy duch to Ronove. Jest on markizem i wielkim hrabią. Pojawia się on pod postacią potwora. Uczy sztuki retoryki, dostarcza dobrych poddanych, obdarza znajomością języków obcych. Czyni łaskawymi zarówno przyjaciół jak i wrogów. Pod jego komendą jest 19 legionów duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą podczas ceremonii.

Berith

Źródło:
Wikimedia Commons

Dwudziestym ósmym duchem w kolejności jest Berith. Jest on potężnym, wielkim i straszliwym księciem, znanym także pod dwoma innymi imionami, jakie nadali mu ludzie w dawnych czasach, są to Beale lub Beal i Bolfry. Ukazuje się on pod postacią czerwonego żołnierza mającego na głowie złotą koronę, jadącego na rudym koniu. Jego głos jest czysty i delikatny. Mówi on prawdę o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Przyzywając go należy mieć ze sobą pierścień, co opisane było już wcześniej przy Beletcie. Umie on przemienić każdy metal w złoto, obdarza też zaszczytami. Berith jest wielkim kłamcą i nie należy ufać jego radom. Włada 26 legionami duchów, ten, kto go wzywa winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie, inaczej, bowiem duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Astaroth

Źródło:
Wikimedia Commons

Dwudziesty dziewiąty duch, Astaroth, jest potężnym i silnym księciem. Przybywa pod postacią szpetnego anioła, dosiadającego piekielnej bestii o wyglądzie smoka. W jego prawej ręce wije się żmija. Nie wolno go do siebie dopuścić zbyt blisko, jego smrodliwy oddech, bowiem może pozbawić powonienia. By uchronić się przed tym nieszczęściem adept powinien trzymać na wysokości twarzy magiczny pierścień. Astaroth udziela poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Potrafi ujawnić każdą tajemnicę. Na polecenie adepta może opowiedzieć o upadku duchów, oraz o własnym upadku. W cudowny sposób czyni ludzi biegłymi we wszystkich naukach wyzwolonych. Rządzi 40 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą podczas przyzywania.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Forneus

Źródło obrazu:
Wikimedia Commons

Trzydziestym duchem jest Forneus, potężny i wielki markiz pojawiający się pod postacią wielkiego potwora morskiego. Potrafi on uczynić ludzi biegłymi w sztuce retoryki. Przynosi człowiekowi dobre imię oraz dar rozumienia języków. Potrafi sprawić, że jest się uwielbianym tak przez wrogów jak i przez przyjaciół. Pod jego komendą jest 29 legionów duchów, które pochodzą po części z chóru tronów, po części z chóru aniołów. Jest on posłuszny swej pieczęci.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Foras

Źródło:
Wikimedia Commons

Trzydziestym pierwszym duchem jest Foras, potężny przywódca pojawiający się pod postacią silnego mężczyzny. Może on obdarzyć człowieka znajomością właściwości ziół i kamieni szlachetnych, uczy wszystkich aspektów logiki i etyki. Może uczynić człowieka niewidzialnym, zdrowym, mądrym i elokwentnym. Potrafi odnajdywać skarby i utracone rzeczy. Włada 29 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie przeprowadzania operacji, przeciwnym razie, bowiem, duch może się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ☿ symbol Merkurego.

Asmoday

Źródło grafiki:
Wikimedia Commons

Trzydziestym drugim duchem jest Asmoday, wielki król, silny i potężny. Ma on trzy głowy, jedna z nich jest głową byka, druga człowieka, trzecia zaś, barana. Ma on wężowy ogon, z ust jego tryskają płomienie, a jego stopy mają błony jak u gęsi. Ujeżdża piekielnego smoka, w dłoni dzierżąc lancę ze sztandarem. Jest on najpierwszym spośród sług Amaymona. Jeśli adept zechce go przywołać powinien twardo stać na ziemi i zrzucić kaptur z głowy, w przeciwnym razie Asmoday niechybnie go zwiedzie. Gdy zobaczy się jego postać trzeba zawołać jego imieniem pytając: „Czyś jest Asmoday?”. On zaś nie zaprzeczy, skłaniając się do ziemi. Asmoday dostarcza pierścieni magicznych, naucza sztuki arytmetyki, astronomii i geomancji oraz rzemiosł wszelakich. Dokładnie odpowiada na każde pytanie. Uczy jak uzyskać niewidzialność, pokazuje miejsca ukrycia skarbów, potrafi też je strzec, jeśli tylko znajdują się w dziedzinach Amaymona. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie działania.
Symbol astrologiczny: ☉ symbol Słońca.

Gaap

Źródło:

Trzydziesty trzeci duch, wielki przywódca i potężny prałat Gaap. Pojawia się, kiedy Słońce jest w którymś z południowych znaków. Przyjmuje ludzką postać, krocząc przed czterema wielkimi, potężnymi królami, tak jakby był ich przewodnikiem, niegdyś należał do chóru Panowań. Jego zadaniem jest pogrążanie ludzi w nieprzytomności i niewiedzy. Uczy filozofii oraz wszystkich nauk wyzwolonych. Wywołuje miłość i nienawiść. Uczy jak konsekrować to, co należy do królestwa jego władcy, Amaymona. Pomaga w zabieraniu innym magom ich duchów opiekuńczych. Zna przeszłość, teraźniejszość i czas, który dopiero nastąpi. Na polecenie adepta potrafi przenieść tak jego jak jego rzeczy z jednego miejsca w inne. Włada 66 legionami duchów. Ten, kto go wezwie winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.

Furfur

Źródło:
Wikimedia Commons

Trzydziesty czwarty duch w tym porządku to, wielki i potężny hrabia Furfur. Pojawia się pod postacią jelenia z płonącym ogonem. Przemawia ochrypłym głosem, nigdy nie mówiąc prawdy, dopóki nie zmusi się go do tego lub nie zamknie w trójkącie, przyjmuje wtedy anielską postać. Rozpala miłość między mężem i żoną. Umie rozpętać burze, huragany i sztormy. Na polecenie adepta opowiada o rzeczach tajnych i boskich. Włada 26 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą podczas ceremonii.
Symbol astrologiczny: ♂ symbol Marsa.

Marchosias

Źródło:
Wikimedia Commons

Trzydziesty piąty duch to Marchosias, wielki i potężny markiz ukazujący się pod postacią wilka, ze skrzydłami gryfa i ogonem węża, rzyga ogniem. Na rozkaz adepta przyjmuje ludzką postać. Jest on doskonałym wojownikiem. Udziela odpowiedzi na zadane mu pytania. Jest absolutnie wierny adeptowi. Należał do chóru Zwierzchnictw, wyjawił Salomonowi, że po 1200 latach powróci na siódmy tron. Włada 30 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie działania.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Stolas

Źródło:
Wikimedia Commons

Trzydziesty szósty duch w kolejności, w jakiej je przedstawiono w polskiej wersji Lemegetonu, to Stolas. Jest on wielkim i potężnym prałatem ukazującym się pod postacią nocnego kruka, później jednak przyjmuje postać człowieka. Naucza sztuki astronomii, właściwości ziół i kamieni szlachetnych. Pod jego komendą pozostaje 26 legionów duchów. Jego pieczęć należy mieć przy sobie w trakcie operacji.
Symbol astrologiczny: ♃ znak Jowisza.

Phoenix

Źródło:
Wikimedia Commons

Trzydziestym siódmym duchem jest Phoenix. Jest on wielkim markizem ukazującym się pod postacią ptaka feniksa, przemawia głosem dziecka. Nim przybędzie słychać melodyjne dźwięki, które należy zignorować, zmuszając go do przyjęcia ludzkiej postaci. Wtedy przepięknie będzie mówił o wszystkich cudownych naukach. Jest on świetnym poetą, może też spełnić każde życzenie. Wierzy, że w ciągu 1200 lat powróci na siódmy tron, co zapowiedział Salomonowi. Włada 20 legionami duchów. Ten, kto wzywał go będzie winien mieć jego pieczęć noszoną jako lamen, w przeciwnym razie duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Halphas

Źródło:
Wikimedia Commons

Trzydziesty ósmy duch, Halphas, który jest wielkim hrabią, ukazuje się pod postacią gołębia siniaka. Przemawia Halphas głosem ochrypłym. Jego zadaniem jest budowanie wieży i wyposażanie ich w broń i amunicję, wysyła także wojowników na pola bitew lub w dowolne inne miejsce. Włada 26 legionami duchów, ten, kto go wzywa powinien mieć jego pieczęć na lamenie, inaczej, bowiem, duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♂ symbol Marsa.

Malphas

Źródło obrazu:
Wikimedia Commons

Trzydziesty dziewiąty duch to Malphas, który jest potężnym przywódcą. Pojawia się pod postacią kruka. Na żądanie adepta przyjmuje postać człowieka. Przemawia ochrypłym głosem. Buduje on domy i fortece, umie też, z dowolnego miejsca na świecie, dostarczyć różne artefakty. Dostarcza wiedzy na temat myśli wrogów, niszczy ich i krzyżuje ich plany. Przynosi też duchy opiekuńcze. Chętnie przyjmuje ofiary, lecz równie chętnie wprowadza swego dobroczyńcę w błąd. Rządzi 40 legionami duchów. Ten, kto go wzywa powinien nosić jego pieczęć jako lamen, w przeciwnym razie duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ☿ symbol Merkurego.

Raum

Źródło:
Wikimedia Commons

Czterdziestym duchem jest Raum. Jest on wielkim hrabią, który ukazuje się jako kruk. Na polecenie adepta może on przybrać ludzką postać. Zajmuje się kradzieżą skarbów z dworów królewskich i dostarczaniem ich we wskazane miejsce. Niszczy miasta, pozbawia ludzi godności i zaszczytów. Zna to, co było, co jest i co dopiero nastąpi. Rozpala miłość między przyjaciółmi i wrogami. Niegdyś należał do chóru Tronów, włada 30 legionami istot piekielnych. Ten, kto go wzywa winien mieć jego pieczęć.
Symbol astrologiczny: ♂ symbol Marsa.

Focalor

Źródło obrazu:

Duchem czterdziestym pierwszym jest Focalor, potężny i silny książę. Przybywa on pod postacią człowieka ze skrzydłami gryfa, w tej też postaci zabija ludzi i pogrąża ich w toni, przewraca statki wojenne. Włada zarówno wiatrami jak i morzami. Jeśli adept zabroni mu tegoż nie uczyni krzywdy ani człowiekowi, ani żadnej rzeczy. Ma nadzieję, że po 1050 latach powróci na siódmy tron. Włada 33 legionami duchów. Ten, kto go wzywa winien mieć jego pieczęć na lamenie, inaczej, bowiem, duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Vepar

Źródło obrazu:
Wikimedia Commons

Źródło:
Wikimedia Commons

Czterdziestym drugim duchem jest Vepar, wielki i silny książę ukazujący się pod postacią syreny. Włada wodami bbędąc jednocześnie przewodnikiem uzbrojonych okrętów. Na rozkaz adepta może wywołać sztorm lub sprawić by morze zapełniło się statkami. Potrafi doprowadzić do śmierci ludzi, umierają w przeciągu trzech dni za sprawą gnicia i robaczywienia ich ran. Włada 29 legionami duchów. Jest on posłuszny swej pieczęci.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Sabnach

Źródło:
Wikimedia Commons

Duch czterdziesty trzeci spośród tych, które Salomon zamknął w mosiężnym naczyniu to Sabnach, potężny, wielki i silny markiz, który przybywa pod postacią uzbrojonego żołnierza, z głową lwa, ujeżdża płowego rumaka. Jego zadaniem jest budowanie wież i obozów, zamków i miast oraz wyposażanie ich w niezbędny oręż. Potrafi na długi czas otwierać w człowieku robaczywiejące i ropiejące rany. Na wezwanie adepta dostarcza też duchów opiekuńczych. Pod jego zwierzchnictwem pozostaje 50 legionów duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie przeprowadzania operacji.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Shax

Źródło:
Wikimedia Commons

Czterdziesty czwarty duch to Shax, wielki markiz, pojawia się pod postacią siwego gołębia. Głos jego jest ochrypły, acz delikatny. Na polecenie adepta potrafi odebrać wybranej przez niego osobie wzrok, słuch i wszelki rozsądek. Kradnie pieniądze z zamożnych domów by zwrócić je po upływie 1200 lat. Potrafi uprowadzać konie i wszelkie inne dobra wskazane mu przez adepta. Należy zamknąć go w trójkącie, w innym razie nie wolno ufać jego słowom, gdyż będzie kłamał próbując zwieść adepta. Potrafi odnajdywać ukryte rzeczy, które nie są strzeżone przez złe duchy. Może sprowadzać przyjazne duchy opiekuńcze. Włada 30 legionami istot piekielnych. Ten, kto go wzywa winien mieć jego pieczęć.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Vine

Źródło:
Wikimedia Commons

Czterdziesty piąty duch to Vine, wielki król i hrabia. Przybywa jako lew (lub jako postać z lwią głową - przyp. Crowwley i Mathers), ujeżdżający czarnego konia i trzymający żmiję w ręce. Umie on odszukiwać czarownice i odnajdywać ukryte rzeczy. Zna czas, który minął, który się dzieje i rzeczy, które dopiero nadejdą. Na rozkaz adepta buduje wieże, niszczy i rozbija kamienne mury, wpływa na przybór wód. Włada 35 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie działania.
Symbol astrologiczny: ♂ symbol Marsa lub ☉ symbol Słońca.

Bifrons

Źródło:
Wikimedia Commons

Czterdziesty szósty duch nosi imię Bifrons. Jest on hrabią. Przybywa pod postacią potwora, na rozkaz adepta może jednak przybrać ludzki kształt. Jego zadaniem jest uczyć astrologii, geometrii, oraz innych sztuk i nauk. Uczy o właściwościach ziół, kamieni szlachetnych i drzew. Zamienia ciała umarłych, przenosząc je z miejsca na miejsce, zapala też światła na grobach umarłych. Pod jego komendą pozostaje 6 legionów duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą podczas ceremonii.
Symbol astrologiczny: ♂ symbol Marsa.

Vual

Źródło:
Wikimedia Commons

Źródło:
Wikimedia Commons

Czterdziesty siódmy duch to Vual, wielki, potężny i silny książę, który ukazuje się pod postacią potężnego dromadera, na rozkaz adepta przyjmuje jednak postać człowieka. Przemawia w języku egipskim, lecz w sposób niedokładny i potoczny. Wzbudza w kobietach miłość. Umie opowiadać o tym, co było, co jest i co nastanie. Zsyła przyjaźń na przyjaciół i wrogów. Niegdyś należał do chóru potęg. Włada 37 legionami duchów. Ten, kto go wezwie winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Haagenti

Źródło:
Wikimedia Commons

Czterdziestym ósmym duchem jest Haagenti. Jest on przywódcą pojawiającym się pod postacią potężnego byka ze skrzydłami gryfa, na polecenie adepta przyjmując postać ludzką. Obdarza ludzi mądrością, udziela im wskazówek w różnych sprawach. Potrafi przemieniać wszystkie metale w złoto, wino w wodę i wodę w wino. Podlegają mu 33 legiony duchów. Ten, kto go wzywa winien mieć jego pieczęć.
Symbol astrologiczny: ☿ symbol Merkurego.

Procel

Źródło:
Wikimedia Commons

Czterdziesty dziewiąty duch to wielki i silny książę Procel. Przybywa pod postacią anioła. Tajemniczo opowiada o rzeczach, które zostały ukryte. Uczy geometrii i sztuk wyzwolonych. Na życzenie adepta może wywołać głośny szum, taki, jaki dla przykładu wywołują spiętrzone wody. Umie doprowadzać wodę do wrzenia i odnajdywać gorące źródła. Przed swym upadkiem należał, jak ponoć wyznał Salomonowi, do chóru Zwierzchnictw. Włada 48 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie działania.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Furcas

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiątym duchem jest Furcas. Jest on rycerzem, wygląda jak srogi starzec z długą brodą i siwymi włosami, dosiada płowego rumaka, w dłoni dzierży ostrą broń. Naucza różnych aspektów filozofii, astrologii, logiki, retoryki, chiromancji i piromancji. Pod jego zwierzchnictwem znajduje się 20 legionów istot piekielnych. Ten, kto wzywał go będzie winien mieć jego pieczęć noszoną jako lamen, w przeciwnym razie duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♄ symbol Saturna.

Od tego momentu w niektórych przypadkach będę wyszukiwał i wstawiał filmiki związane z niektórymi duchami Goecji, tak dla urozmaicenia i zabicia nudy, a także w ramach dalszej edukacji w temacie.

Balam

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiąty duch to przerażający, wielki i potężny król Balam. Pojawia się jako trójgłowa postać, pierwsza (głowa) przypomina głowę byka, druga człowieka, trzecia zaś, łeb barana. Dosiada on wściekłego niedźwiedzia, na pięści trzyma jastrzębia. Głos jego ochrypłym zda się. Opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, obdarza ludzi niewidzialnością i inteligencją. Włada 40 legionami duchów. Jego pieczęć winna być noszona jako lamen.
Symbol astrologiczny: ☉ symbol Słońca.

Alloces

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiątym drugim jest wielki, silny i potężny książę Alloces. Ukazuje się on pod postacią żołnierza na dużym koniu. Jego płomienna twarz przypomina lwa, z oczu biją mu płomienie, głos zaś jest ochrypły i hałaśliwy. Naucza astronomii i wszystkich sztuk wyzwolonych. Przynosi ze sobą dobre duchy opiekuńcze. Rządzi 36 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze obą w trakcie działania.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Caim

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiąty duch to Caim, jest on wielkim przywódcą. Przybywa pod postacią kosa, na rozkaz adepta potrafi on jednak przybrać postać człowieka, trzyma wtedy w dłoni swój ostry miecz. Jest doskonałym rozmówcą. Potrafi nauczyć rozumienia śpiewu ptaków, ryku bydła, szczekania psów i odgłosów innych stworzeń, a także szumu fal. Odpowiada na pytania o to, co ma się zdarzyć. Wydaje się wtedy, iż otaczają go płomienie i żarzące się popioły w chwili, gdy udziela odpowiedzi na zadane mu pytania. Należał do chóru aniołów, teraz włada 30 legionami istot piekielnych. Ten, kto go wzywa winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ☿ symbol Merkurego.

Murmur

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiąty czwarty duch to, wielki książę i hrabia Murmur. Pojawia się pod postacią wojownika z książęcą koroną na głowie, który dosiada gryfa. Poprzedzają go ministrowie, wtórują im trąby. Jego zadaniem jest nauczanie filozofii. Potrafi także doprowadzać dusze zmarłych przed oblicze adepta oraz zmusić je do odpowiedzi na zadane im pytania. Niegdyś należał po części do chóru tronów, po części zaś, aniołów. Włada 30 legionami duchów. Jego pieczęć winien mieć ten, kto go wzywa.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Orobas

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiątym piątym jest Orobas, wielki i potężny prałat, który ukazuje się pod postacią konia, na rozkaz adepta przyjmuje jednak ludzką postać. Jego zadaniem jest odkrywanie tego, co było, co jest i co dopiero nastąpi. Rozdziela zaszczyty i urzędy. Godzi przyjaciół i wrogów. Udziela prawdziwych odpowiedzi na temat boskości i stworzenia świata. Jest oddanym sługą adepta, chroni go przed poczynaniami innych duchów. Włada 20 legionami duchów. Ten, kto go wzywa powinien mieć jego pieczęć, w przeciwnym razie duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♃ symbol Jowisza.

Gemory

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiątym szóstym duchem jest Gemory lub Gremory. Jest on silnym i potężnym księciem, który pojawia się pod postacią pięknej kobiety, z książęcą koroną na głowie, jedzie on na wspaniałym wielbłądzie. Opowiada o rzeczach minionych, tych, które są i tych, które dopiero nadejdą. Potrafi odnajdywać ukryte skarby. Zapewnić może miłość tak młodych jak i starych kobiet. Włada 26 legionami duchów. Ten, kto go wzywał będzie winien mieć jego pieczęć noszoną jako lamen, w przeciwnym razie duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Ose

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiątym siódmym duchem jest Ose, jest on wielkim przywódcą. Ukazuje się on pod postacią leoparda, lecz po krótkim czasie przyjmuje ludzką postać. Czyni człowieka biegłym w naukach wyzwolonych, dostarcza odpowiedzi na pytania dotyczące spraw boskich i tajemnych. Potrafi wybranej przez adepta rzeczy bądź osobie nadać dowolny kształt, w ten sposób, że dany podmiot w pełni identyfikuje się ze zmianą. Włada 30 legionami duchów. Ten, kto go wzywa winien mieć jego pieczęć.
Symbol astrologiczny: ☿ symbol Merkurego.

Amy

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiątym ósmym duchem jest Amy, wielki przywódca pod postacią języków ognia, lecz po chwili przyjmujący ludzką postać. Obdarza cudowną wiedzą w zakresie astrologii i nauk wyzwolonych. Dostarcza dobrych duchów opiekuńczych. Potrafi też wykradać skarby strzeżone przez duchy. Włada 36 legionami istot piekielnych. Ten, kto go wezwie winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ☿ symbol Merkurego.

Orias

Źródło:
Wikimedia Commons

Pięćdziesiąty dziewiąty to Orias, wielki markiz ukazujący się pod postacią lwa z wężowym ogonem, jadącego na potężnym rumaku. W swej prawej ręce trzyma dwie, syczące żmije. Naucza o tajemnicach gwiazd, wiedzy o domach planetarnych i ich znaczeniach. Potrafi nadać człowiekowi dowolny kształt. Rozdaje zaszczyty, godzi zwaśnionych przyjaciół i wrogów. Włada 30 legionami duchów. Jest on posłuszny swej pieczęci.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Vapula

Źródło:
Wikimedia Commons

Sześćdziesiątym duchem jest Vapula, wielki i potężny książę. Przybywa on pod postacią lwa ze skrzydłami gryfa. Naucza ludzi rękodzieła i wszelkiego rzemiosła. Przekazuje także wiedzę z zakresu filozofii i innych nauk. Pod jego komendą pozostaje 36 legionów duchów. Ten, kto go wzywa powinien mieć ze sobą jego pieczęć, w przeciwnym razie duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Zagan

Źródło:
Wikimedia Commons

Zagan jest sześćdziesiątym pierwszym duchem według Lemegetonu, wielkim królem i przywódcą. Pojawia się pod postacią byka ze skrzydłami gryfa, lecz potrafi przyjąć także postać człowieka. Daje ludziom mądrość, sprawia też, że głupcy stają się mędrcami. Przemienia wino w wodę, krew w wino oraz wodę w wino. Potrafi także przemieniać metale w monety danego królestwa. Włada 33 legionami duchów. Ten, kto go wezwie winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ☉ symbol Słońca i ☿ symbol Merkurego.

Valac

Źródło:
Wikimedia Commons

Sześćdziesiąty drugi duch to Valac. Jest on potężnym wielkim przywódcą, który ma wygląd chłopca ze skrzydłami anioła. Jedzie na dwugłowym smoku. Wie gdzie znajdują się skarby i gdzie można spotkać węże. Bez specjalnego przymusu przynosi je adeptowi. Rządzi 38 legionami duchów. Ten, kto go wezwie winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ☿ symbol Merkurego.

Andras

Źródło:
Wikimedia Commons

Sześćdziesiątym trzecim jest wielki markiz Andras. Przybywa on pod postacią anioła z głową czarnego nocnego kruka. Dosiada silnego czarnego wilka, w ręce zaś trzyma ostry, płomienisty miecz. Zajmuje się wzniecaniem kłótni. Jeśli adept będzie z nim postępował nieopatrznie, niehybnie sprowadzi śmierć na siebie, lub na swoich towarzyszy. Włada 30 legionami duchów. Ten, kto go wzywał będzie winien mieć ze sobą pieczęć na lamenie, inaczej, bowiem duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.



Flauros

Źródło:
Wikimedia Commons

Sześćdziesiątym czwartym duchem jest Flauros. Jest on wielkim księciem o wyglądzie potężnego, przerażającego leoparda, na rozkaz adepta przyjmuje jednak ludzką postać. Jego oczy są płomienne a oblicze straszne. Zna przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, może też udzielać odpowiedzi na pytania tychże dotyczące. Nie jest jednak wiarygodny, jego słowom, wedle Lemegetonu, nie można ufać, dopóki, dopóty nie zapędzi się go do trójkąta i nie zamknie się go w nim. Umie także opowiadać o stworzeniu świata, o istocie boskości, o upadku własnym i innych duchów. Jeśli dostanie polecenie może zniszczyć i spalić wrogów adepta, chroni go także przed innymi duchami. Włada 36 legionami istot piekielnych. Ten, kto go wzywa winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Andrealphus

Źródło:
Wikimedia Commons

Sześćdziesiątym piątym duchem jest potężny markiz Andrealphus. Jego przybycie poprzedza szum, ukazuje się pod postacią pawia, potrafi jednak przyjmować ludzką postać. Naucza geometrii oraz wszystkiego, co wiąże się z pomiarami, także astronomii. Umie uczynić ludzi delikatnymi i przebiegłymi. Potrafi przemieniać ludzi w ptaki. Włada 30 legionami duchów piekielnych. Ten, kto go wzywa winien mieć jego pieczęć.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Cimeies
Źródło:
Wikimedia Commons

Sześćdziesiątym szóstym duchem jest Cimeies. Jest on wielkim, potężnym i silnym markizem o wyglądzie dzielnego żołnierza, który dosiada świetnego, czarnego rumaka. Panuje nad wszystkimi duchami w Afryce. Naucza gramatyki, logiki i retoryki. Potrafi odnajdywać rzeczy zaginione lub ukryte, a także skarby. Umie uczynić człowieka żołnierzem, takim, jakim sam jest. Rządzi 20 legionami władców, pośledniejszych jednak niż on sam. Jest on posłuszny swej pieczęci.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Filmik, tak dla urozmaicenia.


Amduscias

Źródło:
Wikimedia Commons

Sześćdziesiąty siódmy duch to wielki i silny książę Amduscias. Pojawia się on pod postacią jednorożca, na rozkaz adepta przyjmuje postać ludzką. Towarzyszy mu dźwięk trąb i innych instrumentów, które jednak pozostają niewidoczne. Potrafi nadawać drzewom dowolny kształt, zgodnie z wolą adepta, dostarcza też wspaniałych duchów opiekuńczych. Włada 29 legionami duchów. Jego pieczęć należy mieć ze sobą w trakcie działania.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.


Belial

Źródło:
Wikimedia Commons

Sześćdziesiąty ósmy, potężny król, stworzony tuż po Lucyferze to Belial. Ukazuje się pod postacią pięknego anioła siedzącego na ognistym rydwanie. Jego słowa są piękne, a wymowa wspaniała. Lubi opowiadać o tym jako jeden z pierwszych aniołów, mędrszych i znamienitszych niż archanioł Michał i jemu podobni, upadł z nieba. Zajmuje się rozdawaniem godności i ważnych urzędów. Godzi ze sobą przyjaciół i wrogów. Dostarcza wspaniałych duchów opiekuńczych. Włada 80 legionami istot piekielnych. Należy pamiętać o tym, by składać mu ofiary i podarunki. Pamiętać też należy, iż nie można liczyć na jego prawdomówność, tylko z pomocą Boskiej Mocy można go zmusić do mówienia prawdy. Ten, kto wzywał go będzie winien mieć jego pieczęć noszoną jako lamen, w przeciwnym razie duch może mu się nie podporządkować.
Symbol astrologiczny: ☉ symbol Słońca.

Decarabia

Źródło obrazu:
Wikimedia Commons

Decarabia to sześćdziesiąty dziewiąty duch wedle Lemegetonu, markiz ukazujący się pod postacią gwiazdy w pentaklu, na życzenie adepta przyjmuje ludzki wygląd. Zna właściwości ziół i kamieni szlachetnych. Potrafi też wywołać złudzenie wszelkich ptaków, tak, że śpiewają i zachowują się jak normalne. Włada 30 legionami duchów. Ten, kto go wezwie winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ☽ symbol Księżyca.

Seere

Źródło:
Wikimedia Commons

Siedemdziesiąty duch, Seere jest potężnym prałatem podlegającym Amaymonowi, królowi wschodu. Ukazuje się pod postacią pięknego mężczyzny, który dosiada skrzydlatego konia. Przybywa i odchodzi, potrafi przynieść różne rzeczy, sprawić by się pojawiły lub znikały. Posiada wiedzę na temat każdej kradzieży, jaka się dokonała, a także na temat ukrytych skarbów i wszelkich innych rzeczy. Niezmiennie ma dobry charakter i gotów jest spełnić wolę adepta. Włada 26 legionami duchów. Ten, kto go wezwie winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ♃ symbol Jowisza.

Dwa filmiki na temat tego demona:



Dantalion

Źródło:
Wikimedia Commons

Siedemdziesiątym pierwszym, wedle Lemegetonu, duchem jest Dantalion, potężny i wielki książę, który objawia się jako człowiek o wielu twarzach, tak kobiecych jak i męskich. W prawej ręce trzyma księgę. Może nauczyć dowolnej sztuki lub nauki, zna myśli wszystkich kobiet i mężczyzn i może je dowolnie zmieniać. Wie także, w jaki sposób wywołać miłość. W każdej chwili potrafi zesłać wizję jakiegokolwiek człowieka. Włada 36 legionami duchów. Ten, kto go wzywa winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ♀ symbol Wenus.

Filmiki na temat tego demona:




Andromalius

Źródło obrazu:

Siedemdziesiąty drugi duch to Andromalius. Ten potężny i wielki hrabia przyjmuje postać człowieka, w ręce trzyma węża. Potrafi zwracać skradzione rzeczy, sprowadza także sprawcę tych kradzieży. Wykrywa wszelkie niegodziwości i oszustwa, każe złodziei i złych ludzi. Odnajduje ukryte skarby. Włada 36 legionami duchów. Ten, kto go wezwie winien mieć ze sobą jego pieczęć na lamenie.
Symbol astrologiczny: ♂ symbol Marsa.

Filmiki na temat Andromaliusa.



To tyle, jeśli chodzi o opis demonów, ich pieczęci i niektórych rad, jak się z nimi obchodzić według Pierwszej Księgi Lemegetonu - Goetii.

Jak stworzyć pieczęć ducha?

Zgodnie z paradygmatem Wojciecha Wesołowskiego, pieczęć ducha nie trzeba tworzyć z metalu szlachetnego, czy drogocennego, wystarczy użyć odpowiedniego drewna. Trzeba tylko znać zamiennik. Można też stworzyć pieczęć na kartce papieru.
Co powinna zawierać taka pieczęć? Sigil ducha jest niezbędny, a wokół sigila należy napisać imię ducha literami z alfabetu hebrajskiego. Crowley użył zwykłego, łacińskiego alfabetu, co niestety zmniejsza jakość odprawianej ceremonii. Ale, jak chcecie, możecie takowych pieczęci użyć. Mi intuicja podpowiada, że pieczęcie wg Crowleya nie są wcale takie złe, jak z początku myślałem. W najbliższym czasie je wypróbuję.

Kilka filmików na temat demonów jako zjawisk paranormalnych

Teraz pokażę Wam parę bardziej sensownych filmików na temat demonów Goecji i zjawisk paranormalnych. W tej kwestii można ufać niewielu źródłom.







O czym nikt nie powiedział do tej pory, czyli krytyka źródła

Niektóre zdolności demonów moim zdaniem należałoby osobiście zweryfikować, bo przypomina to trochę beletrystykę, a przynajmniej może być inspiracją dla pisarza powieści fantastycznej. Na przykład, w opisie zdolności ducha siódmego o imieniu Amon mamy wzmiankę, że w postaci wilka z wężowym ogonem rzyga (czyli w tym wypadku zieje) ogniem. Prawdopodobnie robi to tylko na planie astralnym, założenie, że ów demon jako istota astralna zieje fizycznym ogniem jest czystym nonsensem. Tak mi przynajmniej podpowiada sceptyczna część umysłu. Osobiście radzę to sprawdzić podczas praktyk magii ceremonialnej.
Autor Lemegetonu napisał, iż Barbatos obdarza ludzi darem rozumienia śpiewu ptaków, lub odgłosów wydawanych przez inne zwierzęta. Że wie, w jaki sposób odnaleźć skarby zaklęte przez innych magów i potrafi zdjąć nałożoną na nie klątwę. Mam kilka pytań co do tego. Jaka to jest klątwa? W jaki sposób adept za pośrednictwem Barbatosa zdejmuje ową klątwę? Zapewne odpowiedź istnieje, ale ja jej nie znam.
Paimon, na przykład, według Lemegetonu „umie podporządkować adeptowi każdą rzecz lub osobę”. Nawet nie wiem, czy to jest możliwe w magii, ale sprawdzę. I jeszcze w tej części Goetii nie wspomniano, co ofiarować Paimonowi dokładnie.
Taki Buer umie ponoć przywracać chorym zdrowie i znowu mam pytanie: Czy to możliwe? Jeśli tak to jak? Odpowiedzi można szukać w mistyce lub w ewentualnych zjawiskach mierzalnych wywoływanych, hipotetycznie, przez siły mistyczne.
Wywoływanie miłości przez demony też mi się wydaje lekko naciągane, podobnie jak przenoszenie przez nie przedmiotów i osób z miejsca na miejsce, czy czynienie ludzi niewidzialnymi. Jednakże mało wiem o tej magii, nie mogę zatem przypuszczać, iż wiem, jak ona działa. Praktyk to sprawdzi najlepiej, a mając odpowiednie urządzenia, jeszcze lepiej. Wierzę, że w takich przypadkach praca łowców duchów jest potrzebna. O ile oczywiście będą sprawdzać nie tylko chrześcijańskie, katolickie teksty o demonach, ale też okultystyczną demonologię.

To nie tylko istoty duchowe - to istoty złączone z naszymi umysłami

Wedle niektórych magów ceremonialnych, duchy Goecji są wytworami umysłu adepta, ja uważam, że to jest o wiele bardziej skomplikowane i w pewnych aspektach prostsze, niż się zdaje. Chodzi mi o to, że istoty astralne są zakorzenione głęboko w świecie zwanym w okultyzmie planem astralnym, który zamieszkują duchy zmarłych, anioły, demony, ale także ludzkie urojenia i fantazje. Demony Goecji są połączone z umysłem adepta już w momencie, kiedy zaczyna je ewokować zgodnie z Prawem Łączności, które brzmi: „Raz złączone przedmioty zawsze pozostają («duchowo») związane”, które zostało spopularyzowane przeze mnie tutaj, a pierwszy raz spopularyzowane przez Fratra L. V. X. w artykule pod tytułem „Kim jest mag?”. Zatem w momencie, gdy demon jest ewokowany, staje się on nierozerwalnie związany z umysłem maga poprzez jego ciało astralne, które obejmuje uczucia i emocje maga. W tym momencie mag przejmuje jednocześnie wszelkie wyobrażenia o tej istocie przechowane pod postacią subiektywnych wrażeń na planie astralnym. Demon jest połączony z magiem na tym poziomie, a to połączenie przypieczętowuje pieczęć demona, ostatecznie czyniąc go sługą maga.
Tak to wygląda w teorii, w praktyce magia bywa nieprzewidywalna i nawet najbardziej precyzyjna pieczęć nie musi gwarantować całkowitego posłuszeństwa ducha Goecji. Ale to magowie mogę sprawdzić, wykorzystując tradycyjne lub stworzone przez siebie samych jako modyfikacja praktyk tradycyjnych, sposoby Przywołania. Jednakże same doświadczenia osobiste nie dowodzą istnienia demona, jedynie urządzenia wykrywające anomalie mogą zweryfikować doświadczenia magów ceremonialnych i innych osób, które doświadczyły obecności demonów. Mimo to, mają one dostęp tylko do znanego wymiaru, czyli do tego wymiaru, w którym żyjemy jako istoty cielesne. Nie mają dostępu do planu astralnego, a zatem nie mogą być użyte, aby wykluczyć lub potwierdzić jednoznacznie jego istnienie. Dowody zbierane przez łowców duchów są dowodami poszlakowymi, które nie muszą potwierdzać hipotez na ich podstawie tworzonych.




Źródła wykorzystane:
Lemegeton - 219 stron - oUtLaWzZz - Pobierz PDF z Docer.pl
Sigil - Wikipedia, wolna encyklopedia
YouTube

Grafika: Internet.

Podobne artykuły z innych źródeł:
Demonologia: Pieczęcie demonów | Paranormalna iskra Mocy
Magia i Okultyzm: Demonologia - część I - opis z Goecji i Satanizmu teistycznego - autor: Martyna Grudzień

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Analiza zebranych przypadków pojawienia się UFO na grupie "Tajemnice Ziemi i Kosmosu UFO astronomia duchowość ezoteryka magia okultyzm" oraz artykułów na ten temat oraz teorii i hipotez innych badaczy. Co się za tym kryje?

Próba opisania Mikrokosmosu i Makrokosmosu – część 3: Plan astralny. Opis według Papusa i moje komentarze