Thelema - inne spojrzenie
Źródło:
Witajcie. W tym wpisie również zrezygnuję ze źródeł takich, jak Wiki (chyba, że chodzi o obrazy). Skąd pomysł, żeby napisać o Thelemie? Ciągle chodzi mi po głowie koncepcja Prawdziwej Woli, nawet medytowałem z mantrą, która ją uwzględnia. Dodam pewne modyfikacje, ale tutaj nie będę się skupiał na nich, lecz tylko na faktach.
Najpierw oczywiście skupimy się na zdefiniowaniu Thelemy. Później na wymienieniu i opisaniu jej źródeł. Popularna teoria na temat Thelemy jest taka, że jej twórcą był Aleister Crowley. Jednakże pytanie brzmi: Czy jest zgodna z prawdą? Przekonacie się o tym niebawem.
Pamiętam, że słowo Thelema pochodzi od greckiego słowa oznaczającego wolę. Aleister Crowley czerpał z tego i z wielu innych systemów wierzeń.
❠Termin Thelema wymaga definicji dla tych, którzy mogą czytać niniejszy (...) bez wcześniejszego kontaktu z naukami i filozofią Edwarda Aleksandra Crowleya, znanego lepiej jako Aleister Crowley. Thelema jest greckim słowem napisanym w tym języku (θελημα), a oznacza Wolę. Thelema jest również słowem o doniosłym znaczeniu w filozofii Aleistera Crowleya (...). Thelema w kontekście tego eseju będzie się odnosić do systemu filozoficznego i Duchowego stworzonego przez Aleistera Crowleya. (...)
Czym w zasadzie jest Thelema?
Thelema to system teurgii, system inicjacji i filozofia radzenia sobie ze wszystkimi aspektami życia na planecie Ziemia. Czy byłby to związek Aspiranta/ki z jego/jej „Bogiem”, małżonki z małżonkiem, polityka ze swoim okręgiem wyborczym, czy też robotnika ze swoim szefem.❞
Brzmi ciekawie, ale nie wyjaśnia to całkiem istoty Thelemy. Można Thelemę nazwać systemem filozoficznym i duchowym, który oparty jest na filozofii, wedle której w pewnym momencie jedynym prawem będzie: „Czyń swoją Wolę niechaj będzie całym prawem”.
Elementy filozofii Thelemy: Prawdziwa Wola
„I tak z Wami wszystkimi; nie masz żadnego prawa, jak czynić swoją wolę.
Czyń tak i niech nikt nie mówi nie.
Jako że czysta wola, niezaspokojona celem, wyzwolona od żądzy rezultatu, jest w każdym względzie doskonała”. - Aleister Crowley, Liber AL vel Legis
Prawdziwa Wola nigdy nie będzie zawierała żądzy rezultatu, nigdy nie będzie miała w sobie tego aspektu, bo jest od niego wolna, ale właśnie dlatego, że jest od niego wolna pozwala na to, żeby magia się manifestowała.
Elementy filozofii Thelemy: Doktryna
„Czyń wedle swej woli będzie całym Prawem”.
„Miłość jest prawem, miłość podług woli”.
„Nie ma prawa poza Czyń wedle swej woli”.
Zarys historyczny
Od czego tu zacząć? Oczywiście od początku.
❠HISTORYCZNA KONCEPCJA, NA KTÓREJ OPIERA SIĘ KSIĘGA PRAWA
Tak jak Księga Prawa godzi ze sobą bezosobową i nieskończoną interpretację kosmosu z egocentrycznym i praktycznym punktem widzenia, tak samo sprawia, że "nieskończona przestrzeń" przemawia językiem bogini i zajmuje się detalami jedzenia i picia.
„Bądźcie zatem piękni, ubierzcie się wszyscy w piękne szaty, jedzcie obfite posiłki i pijcie słodkie wina i wina które się pienią !” Napełnijcie się także wolą miłości tak, jak chcecie, kiedy, gdzie i z kim chcecie! Ale zawsze ku mnie.
Wyzwolenie ludzkości ze wszystkich ograniczeń, jest jednym z głównych nakazów Księgi.
„Nie wiążcie niczego! Niech nie będzie między wami żadnej różnicy między jakąkolwiek jedną rzeczą a jakąkolwiek inną rzeczą, bo w ten sposób rodzi się ból”.
Godzi koncepcje kosmologiczne, które przekraczają czas i przestrzeń z konwencjonalnym, historycznym punktem widzenia. Najpierw ogłasza bezwarunkową prawdę, ale później ostrożnie twierdzi, że „Magiczna Formuła” (lub system zasad), na której się opiera jej praktyczna część, nie jest prawdą absolutną, lecz prawdą zależną od czasu ziemskiego objawienia.❞
Hmmmm... Teraz z innego źródła, bo tekst powyżej nie wyjaśnia zbyt wiele. Jest taka stronka, „Zrozumieć niewyjaśnione”, i to właśnie do tej skarbnicy wiedzy sięgnę.
❠Aleister Crowley - Mistrz Bestia
BIOGRAFIA
Edward Alexander Crowley, urodził się 12 października 1875 w Royal Leamington Spa, w rodzinie bogatego piwowara. Od dziecka był uczony wiary na zasadach protestantyzmu, co mocno wpłynęło na jego późniejsze życie - wpływ miały nie tylko teksty, ale sam proces ich wpajania, m.in. nauka wersetów pisma, dzięki czemu Crowley Crowley posiadł rzadko spotykaną zdolność zapamiętywania wielkich ilości informacji.
Chociaż życie rodzinne chłopca nie należało do łatwych, w dość młodym wieku zaczął on wykazywać nieprzeciętne zdolności i zainteresowania w kierunkach humanistycznych. Podczas nauki w Trinity College (Cambridge) całymi dniami przesiadywał w pokoju, czytając książki filozoficzne i naukowe. Sam również zaczął tworzyć. Zajmował się poezją i prozą, ale miał też w życiu inne zainteresowania - m.in. wspinaczkę górską, którą zajął się nieco później.
Utrzymywał też kontakty z grupami okultystycznymi i wstąpił do kościoła celtyckiego, gdzie zmienił imiona Edward Alexander na Aleister (galicką odmianę Alexandra). Przez dłuższy czas utrzymywał kontakty z Hermetycznym Zakonem Złotego Brzasku, którego praktyki nawiązywały do tradycji różokrzyżowców. Członkowie interesowali się magią, alchemią i astrologią, a nawet stworzyli własną wersję Tarota.
Crowley robił szybkie postępy, jako członek organizacji, ale nie zagrzał tam miejsca zbyt długo, pomimo szybkiego dotarcia do wysokich stopni wtajemniczenia. Niewielu członków zaszło tak daleko nawet po wielu latach prób.
Po opuszczeniu zakonu, mistyk wziął się na poważnie za wspinaczkę. Chociaż sam miał wszelkie warunki, dzięki którym powinien osiągnąć sukces, zabrakło mu odpowiednio dopasowanej drużyny.
Pierwszym problemem był brak wiary w jego umiejętności. Wraz z kilkuosobową grupą, Crowley podjął próbę wejścia na K2 w 1902 roku. Zaproponował trasę, ale część grupy nie zgodziła się z nim, w wyniku czego wybrano inną. Nowa trasa okazała się trudniejsza i wyprawa nie dotarła na szczyt. Trzy lata później podczas wyprawy na inną górę, Crowley stracił część ekipy, kiedy odmówił im udzielenia pomocy po przejściu lawiny. Dlaczego? Osoby te nie zgodziły się wcześniej na jego przywództwo.
LIBER AL VEL LEGIS - KSIĘGA PRAWA
Największe dzieło Aleistera Crowleya powstało w 1904 roku i właściwie nie było zaplanowane. Zaczęło się od tego, że mag chciał przeprowadzić ewokację sylfów - powietrznych duchów. Nie były niebezpieczne, więc Crowley chciał pokazać stworzenia żonie. Chociaż ewokacja nie wyszła i sylfy się nie pojawiły, kobieta zapadła nagle w trans. Powtarzała przy tym słowa: „Oni na ciebie czekają”. Miało tu chodzić o boga Horusa domagającego się przeprosin od Crowleya. Prawdopodobnie za nieokazywanie szacunku, który Crowley był winien bóstwu.
To wydarzenie zapoczątkowało istnienie Zakonu Srebrnej Gwiazdy (Argenteum Astrum, Argentinium Astrum lub Astron Argon).Cele grupy świetnie oddają charakter Crowleya. Zakon poszukiwał wiedzy, opierając się na prawach Thelemy. Korzystał z magii i dążył do oświecenia. Część jego odłamów przetrwała do dziś - tak przynajmniej zakładamy, ponieważ stowarzyszenie było tak hermetyczne, że ciężko jest dotrzeć do jego wnętrza.
Nawet członkowie znają tylko swojego opiekuna i innych jemu podległych członków. Nikogo więcej. Pomimo tego, każdy może w łatwy sposób uzyskać pomoc w naukach - opiekunowie mają obowiązek udzielić ich, jeżeli tylko zostaną poproszeni.
Wymagana jest tu przede wszystkim samodzielna praca.
Podstawowe zasady Zakonu mówią, że każdy z jego członków powinien:
- działać według własnej woli
- korzystać z Księgi Prawa, jako przewodnika życiowego
- uznawać prawo woli, jako jedyne słuszne
- dokładać wszelkich starań, żeby kiedyś osiągnąć wyższy stan
- uznawać Horusa za Pana Eonu i pracować, żeby kiedyś nastały na ziemi jego rządy.
(...) THELEMA
Współczesna Thelema, która ma być z założenia systemem religijno-filozoficznym powstałym z twierdzeń mistyka, jest zazwyczaj źle interpretowana i osoby zapoznające się z nią zbyt pobieżnie uważają, że chodzi tu o dosłowne postępowanie według własnej woli, czyli mówiąc prościej, życia według własnych zasad, nieskrępowanych moralnością. Prawda jest taka, że prawdziwi praktycy skupiają się na dowolnym wybranym celu i to do niego dążą. Cel musi być wart pracy i poświęcenia, ponieważ trzeba mocno wierzyć w jego spełnienie.
Zgodnie z tą filozofią, osoby skupione na pracy nad sobą, w końcu osiągną to, co zamierzały, ponieważ ich wola będzie silniejsza od tych, które mogłyby im naturalnie zaszkodzić, czyli od woli innych ludzi, którzy także dążą do swoich celów. Nie znaczy to, że przez wypełnienie własnych zadań, uniemożliwiamy to innym. Każdy może znaleźć drogę, ale Thelema szuka tej najkrótszej.
Innym celem Thelemy miało być rozpoczęcie się rządów Horusa. Jeżeli dojdzie do tego, że bóg orzyjdzie i obejmie ziemię swwoją władzą, zniknie wszelka dominacja. Każda jednostka stanie się odpowiedzialna za własne życie i będzie je miała pod kontrolą.
Wizja jest niewątpliwie piękna, ale już sam fakt bycia inną, niż chrześcijańska wzbudza wiele protestów ze strony najróżniejszych grup. Nie mówiąc już o niecodziennych poglądach i osobliwym charakterze założyciela Thelemy.
Crowley zmarł 1 grudnia 1947 roku, zostawiając nam więcej pytań niż odpowiedzi. Może jest na świecie jego spadkobierca? Niestety narazie się nie ujawnił. Jeżeli Horus faktycznie przyjdzie, będziemy potrzebowali przewodnika. Być może taka osoba czeka w ukryciu, żeby ujawnić się, kiedy przyjdzie jej czas?❞
Moc i istota Prawdziwej Woli
Istota Prawdziwej Woli już została opisana powyżej, na podstawie Księgi Prawa. Teraz sięgnę do innej okultystycznej książki autorstwa Theriona - Magiji w teorii i praktyce.
(8) Człowiek, którego świadoma wola różni się od Prawdziwej Woli, marnuje swoją siłę. Nie może żywić nadziei na skuteczne wpływanie na swoje otoczenie.
A teraz drugi fragment.
(9) Człowiekowi, który wykonuje Prawdziwą Wolę sprzyja inercja Wszechświata.
Doradzam zajrzeć do objaśnień w książce. One przybliżą Wam znaczenie mocy Prawdziwej Woli, jej wpływu na życie codzienne i życie wewnętrzne.
Thelema est blisko związana z koncepcją mistyczną Prawdziwej Woli, zatem trzeba ją znać, żeby zrozumieć lepiej istotę Thelemy z innej perspektywy.
Jednak Aleister Crowley faktycznie wiele pytań pozostawił bez odpowiedzi, liczę więc na to, że ktoś wykonuje jego ryty w poszukiwaniu dalszych wskazówek. Nie należy się jednak łudzić, że w ten sposób dowiemy się wszystkiego. Ale jest nadzieja, że to pozwoli na uchylenie rąbka tej tajemnicy.
Parę filmów na ten temat
Niestety są tylko w językach obcych.
Źródła wykorzystane:
Czym jest Thelema? - Temple of Nuit
Aleister Crowley, Księga Prawa, technicznie nazywana Liber AL vel Legis
Aleister Crowley - Mistrz Bestia - Zrozumieć Niewyjaśnione
Aleister Crowley, Magija w teorii i praktyce, Wydawnictwo „KOS”, Katowice - linki:
https://www.slideshare.net/oroasor/aliester-crowley-magija-w-teori-i-praktyce-pena-wersja1
https://www.gandalf.com.pl/b/magija-w-teorii-i-praktyce/
https://docer.pl/doc/x0855s
YouTube
O Thelemie można poczytać też w linkach poniżej:
Thelema - Okulta.pl Portal ezoteryki i wiedzy tajemnej
Tenebrium.pl - Strona główna - Thelema
Komentarze
Prześlij komentarz