Symbole Okultyzmu w życiu codziennym - część 2: Znaczenie symboli okultystycznych

 


Witam ponownie. Mam nadzieję, że Święta w Waszym życiu były wesołe, magiczne i mistyczne. Dla mnie takie są najlepsze. Jak pewnie się zorientowaliście po tytule tego wpisu, będzie ciąg dalszy o symbolach Okultyzmu. A konkretnie o tym, co właściwie one oznaczają.


Pentagram - Gwiazda Jedności


Źródło obrazu:


W wielu kulturach był to symbol doskonałości, Boskości i ochrony.
W starożytnym Egipcie była to Gwiazda Isztar, w poprzednim wpisie z tej serii wpisów na tym blogu wspomniałem, zgodnie z Wikipedią, że ów symbol pochodzi jeszcze z czasów neolitu. Dla Babilończyków był to symbol ochronny, oznaczali tym symbolem pojemniki z żywnością w celu zapobiegania jej gniciu. Pitagorejscy mistycy wiązali ten symbol z doskonałością. Każdy wierzchołek symbolizuje jeden z pięciu elementów Natury znanych z hinduskich tattw i z starogreckiej filozofii Arystotelesa: ziemię, wodę, powietrze, ogień i ducha, w sanskrycie zwanego Akaśa.
Zwrócony wierzchołkiem ducha (jednym, najwyższym wierzchołkiem) ku górze pentagram łączy człowieka z światem duchowym i daje mu wielką moc związaną z pięcioma elementami. W Mniejszym Rytuale Pentagramu pozwala to nawiązać kontakt z Bogiem i opanować swoje negatywne myśli i emocje - żywioły w naszej psychice. Zwrócony wierzchołkiem w dół łączy nas ze światem podziemnym (związanym z nadirem, czyli najniższym punktem w przestrzeni obserwowanej na Ziemi) lub z materią wokół, obniża częstotliwości wibracji i wywołuje dysonans pomiędzy elementami, albo, właściwie użyty, pomaga w realizowaniu Prawdziwej Woli w świecie materialnym. Więcej o tym później.

Chaosfera - Gwiazda Chaosu

Źródło obrazu:

Ów symbol pochodzi z powieści fantasy, ale chaoci jak widać go sobie zapożyczyli. Możliwe, że pochodzi z jeszcze starszych źródeł, o czym wspomniałem we wpisie „Magia chaosu - inne spojrzenie”. W tej chwili w magii chaosu, Chaosfera stanowi rodzaj więzi ze wszystkimi magami chaosu, albo inaczej - ów symbol koresponduje z każdym magiem chaosu z osobna i z nimi wszystkimi, a także z samym Chaosem. Czerpie z nich Moc, ale również może stanowić źródło siły.
Przez jakiś czas próbowałem praktykować magię chaosu, ale z powodu braków w doświadczeniu i zbyt małej samodyscypliny musiałem z tej Ścieżki zejść, aby powrócić do podstaw okultyzmu, które były najbliżej związane z kulturą Zachodu.


Chaosfera
Źródło:


Gwiazda Thelemy (heksagram unikursalny) - symbol okultystyczny i religijny


Heksagram unikursalny
Źródło obrazu:

W tej formie kojarzy mi się z kierowaniem uwagi do wewnątrz, gdzie jest tak wiara, nadzieja, jak i Miłość. Symbol ten to typowy symbol magiczny, gdyż w magii rysuje się takie figury bez odrywania ołówka od kartki lub bez przerywania ruchów ręki w jednym miejscu i zaczynania w innym.
Jest to rozpoznawalny i oczywisty symbol Thelemy Aleistera Crowleya. I sądząc po moich odczuciach, łączy się z poszukiwaniem Boskości wewnątrz siebie i swej Prawdziwej Woli, a także z Prawem Thelemy, spisanym w Liber AL vel Legis.


Kaduceusz

Źródło obrazu:

Laska heroldów, symbol pokoju i handlu. Według mitologii greckiej należała do atrybutów posłańców Bogów: Hermesa i Iris. Podobno rzucona pomiędzy dwa walczące węże, laska ta sprawiła, że przestały one walczyć i owinęły się wokół laski.
Mi się kojarzy też z symbolem podobnym do Kindalini, ale to nie jest istotne.


Tajemna Pieczęć Salomona

Tajemna Pieczęć Salomona
Źródło:

Moc tej pieczęci miała być ogromna. Zgodnie z treścią Lemegetonu, miała ona władzę nad duchami piekielnymi, która pozwoliła Salomonowi zamknąć je w mosiężnym naczyniu.
Oto, co o niej napisano w Lemegetonie:

Tajemna pieczęć Salomona

Oto jest pieczęć, którą Salomon zamknął duchy w mosiężnym naczyniu. Pieczęć sporządzić może jedynie osoba, która jest czysta tak na zewnątrz jak i wewnątrz. Musi ona, co najmniej przez miesiąc, powstrzymywać się przed kontaktem z kobietami, oddawać się postom i modlitwom za odpuszczenie grzechów. Pieczęć należy sporządzić w dniu Saturna lub Marsa, na dziewiczym pergaminie, krwią koguta, który nigdy nie deptał kury. (...)❞

Takie oto jest znaczenie tej pieczęci.


Krzyż Ankh

Źródło obrazu:
Wikimedia Commons

Ankh lub krzyż egipski to hieroglif, który symbolizuje życie. W starożytnym Egipcie był on symbolem płodności (1). Z powodu swej symboliki, Ankh miał zapewniać dostatek i nieśmiertelność.


Oko Opatrzności

Źródło:

Symbolizuje oświecenie, Boskość, Boską opiekę i... Trójcę Świętą (odsyłam do wpisu „Archetypy Absolutu we wszystkich kulturach Ziemi”) (2).


Yin-Yang - symbol Taoizmu

Źródło:
Wikimedia Commons

Symbol ten oznacza jedność między pierwiastkami męskim i żeńskim. Dzięki tej jedności istnieje Równowaga. Za nią istnieje to, czego nie da się wyrazić - Tao, ale żeby to dostrzec, potrzeba obu pierwiastków. Niewiele daje zakotwiczenie się w jednym biegunie i uporczywe, kurczowe trzymanie się go. To tak, jakby się chciało walczyć z silnym nurtem rzeki, po której się płynie w łódce - rezultatu oczekiwanego się nie osiągnie, za to łódka i tak zatonie.
Treść Tao Te King na ten temat brzmi:

❠Tak naprawdę, nie możemy poznać prawdziwego Tao, ani dojrzeć jego celu. W swym ograniczonym postrzeganiu, możemy jedynie dostrzec zróżnicowanie, poprzez które Tao objawia się we wszechświecie.
Stąd to, co jest postrzegane jako piękne - jest naprawdę piękne, tylko wówczas, gdy porównać je z tym, co brzydkie. Działanie uznane za sprawne jest przyrównywane do działania postrzeganego jako nieudolne. Człowiek uważa się za bogatego, tylko gdy porówna swój majątek z nędzarzem.
Działanie, które wydaje się trudne, jest takie z powodu rzeczy, które przychodzą łatwo. Coś nazwiemy długim dopiero, gdy porównamy z czymś stosunkowo krótkim. Jedna rzecz jest wysoka, ponieważ inna jest niska. Tylko z powodu dźwięku, znamy ciszę, natomiast przywódca wydaje się przewodzić tylko dlatego, ponieważ inni za nim idą.
Dla porównania: mędrzec żyjący w zgodzie z naukami Tao, nie potrzebuje żadnych porównań. Jeśli już je stosuje wie, że porównywanie jest jednoznaczne z wydawaniem osądu. Tak naprawdę jednak, osąd odnosi się tylko do osoby, która go wygłasza.
Poprzez swoje doświadczenia mędrzec staje się świadomy zmienności wszechrzeczy. Ten bowiem, który przewodzi może, równie dobrze, podążać za przewodnikiem. Mędrzec zatem nie robi nic, kieruje swoimi sprawami nie podejmując działań, swoje nauki przekazuje bez użycia słów.
Dlatego też nie jest wielki ani mały. Wbrew pozorom, nie jest to ani trudne ani łatwe - jeśli wyzbyć się pragnienia. Kończąc swoje zadanie mędrzec zapomina o nim natychmiast. Nie czeka na pochwały, nie szuka zaszczytów, przez co inni mogą go wyśmiać, a nawet potępić. Jego nauki trwają jednak wiecznie, trudno go zatem nie darzyć szacunkiem. (...)❞

To tyle.
Teraz pora na następny symbol.


Pentagram z dwoma wierzchołkami u góry



Symbolizuje on dla większości Szatana, albo wręcz zło. Faktycznie z mojego doświadczenia wynika, że to jest mroczny symbol. Nie dla mnie, przykro mi, no chyba że połączę ten symbol z pentagramem z jednym wierzchołkiem u góry i otoczę te symbole kręgiem.
Wracając do symboliki tej formy pentagramu, ten symbol koresponduje także z mroczniejszymi, niemal nigdy nie ujawnianymi całej reszcie rejonami i aspektami umysłu Maga. To tłumaczy wiele efektów stosowania tego symbolu. Umiejętnie użyta, cecha ta może pomóc w przepracowaniu cieni, z którymi sobie nie dawaliśmy do tej pory rady. Jeśli to pozwoli uniknąć pułapek relatywizmu moralnego i zobojętnienia, Mag może się stać nie tylko bardziej zręczny w Sztuce, lecz także może się stać człowiekiem jednocześnie lepszym, jak i bardziej obiektywnym, niż wcześniej.


Triquetra

Źródło:
Wikimedia Commons

Symbolizuje, a raczej obrazuje Prawo Trójpowrotu, które brzmi: „Cokolwiek uczynisz, dobrego czy złego, powróci do ciebie po trzykroć” (3) (4). Niektórzy Wiccanie się na nie powołują, tłumacząc swoją etykę dotyczącą rzucania czarów.


Trykwetr lub triskelion

Źródło:

Znaczenie trykwetru wiąże się z postępem i rywalizacją.


Uroboros

Źródło obrazu:

Uroboros jest symbolem staroegipskim i greckim. Jest to wąż trzymający swój ogon w pysku, pożerający siebie samego i z samego siebie się odradzający. W gnostycyzmie symbolizuje jedność duchową i fizyczną Wszechrzeczy, wiążącą się z ciągłym zniszczeniem i odrodzeniem. Pierwotnie urobór symbolizował opływającą świat rzekę. Jest to symbol nieskończoności, wiecznego powrotu i zjednoczenia przeciwieństw (coincidentia oppositorum lub coniunctio oppositorum) (5).




Podsumowanie drugiego odcinka wpisów z serii „Symbole Okultyzmu w życiu codziennym”

No i to tyle. W następnym wpisie zajmę się tym, gdzie można spotkać wymienione symbole w życiu codziennym - w przestrzeni sakralnej i zwłaszcza poza nią. Omówimy też prawdopodobny cel takiej popularyzacji symboli okultystycznych.
Pewnie wielu z Was w to, co tu przeczytacie nie uwierzy. Jednakże opisuję tu to, co powiedzieli inni bardziej, niż ja wtajemniczeni w temat, oczywiście nie wszystko wyjawię. Pewne rzeczy lepiej samemu doświadczyć, w ten sposób Tajemnica jest poznawana zgodnie z Boskim Prawem.
Nie bez przyczyny Tajemnica jest dochowywana. To instynktownie wiedzieli nawet ludzie, którzy nie musieli być wtajemniczani, a przysłowia takie, jak: „Mowa jest srebrem, a milczenie - złotem”, czy biblijne ostrzeżenie brzmiące dzisiaj: „Nie rzucaj pereł przed pereł przed wieprze” (trochę, ale nie bardzo zmienione słowa Jezusa) nawet w dzisiejszych czasach są aktualne, i to nie tylko w sprawach okultystycznych. Wiadomo, że nie jest godzien zaufania ten, kto nie dochowuje tajemnic.










Źródła wykorzystane:
Lemegeton - Mniejszy Klucz Salomona

Lao Tsy - Księga Drogi i Cnoty (Tao Te King)





Przypisy:




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Analiza zebranych przypadków pojawienia się UFO na grupie "Tajemnice Ziemi i Kosmosu UFO astronomia duchowość ezoteryka magia okultyzm" oraz artykułów na ten temat oraz teorii i hipotez innych badaczy. Co się za tym kryje?

Demonologia - część 2: Imiona i pieczęcie demonów Goecji, definicja pieczęci (sigili) duchów oraz wyjaśnienie, jak stworzyć pieczęć ducha. Na podstawie "Lemegetonu". Krytyka niektórych fragmentów i objaśnienie, czym są demony dodatkiem

Próba opisania Mikrokosmosu i Makrokosmosu – część 3: Plan astralny. Opis według Papusa i moje komentarze