Pierwsze dni misji Chang'e 4 na powierzchni Księżyca | Urania - Postępy Astronomii. Cytat z artykułu z Uranii, fragment artykułów z Alexjones i linki do artykułów z innych źródeł z danymi porównawczymi dla dociekliwych


4 stycznia 2018 roku Chiny przeszły do historii jako pierwsze państwo, które posadziło na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca sondę kosmiczną. Po kilkunastu dniach od historycznego lądowania łazik znajdują się w czasie pierwszej nocy księżycowej.

O samym lądowaniu na Księżycu i eksperymentach jakie zabrała ze sobą misja pisaliśmy w osobnym artykule. Dziś podsumowujemy pierwsze dni działania urządzeń na Srebrnym Globie.

Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała nagranie z lądowania. (...)”
Źródło:
CNSA/Planetary.org

„(...) Sonda wylądowała 3 stycznia 2019 roku o 3:26 czasu polskiego w Basenie Biegun Południowy - Aitken - dużym basenie uderzeniowym, zajmującym znaczną część (średnica 2500 km) niewidocznej strony Księżyca. Lądownik "trafił" w miejsce między czterema wielkimi kraterami. (...)”

Źródło:
NASA/GSFC/Arizona State University


„(...) Tego samego dnia (wg polskiego czasu) łazik wyjechał z platformy lądownika na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Dotknięcie powierzchni Księżyca przez koła łazika Yutu 2 nastąpiło o 15:22 czasu polskiego. (..)”
Łazik Yutu 2 po wyjeździe z lądownika. 
Źródło:
CNSA/CLEP.

„(...) 6 stycznia łazik przeszedł w tryb hibernacji spowodowany wysokim kątem padania promieni słonecznych w tym regionie Księżyca. Miało to na celu zapobiec przegrzaniu się elektroniki.

10 stycznia lądownik wykonał pierwszą panoramę 360 stopni miejsca lądowania. (...)”

Grafika w źródle cytatu


„(...) 15 stycznia zespół misji opublikował zdjęcia eksperymentu ze sztuczną biosferą na pokładzie lądownika. Umieszczono w niej ziemniaki, rzotkiewnika pospolitego, rzepak, ziarna bawełny, jajeczka muszek owocowych i drożdże. Całkowita masa sztucznej biosfery wynosi 2,6 kg.

Rozwój roślin i organizmów żywych obserwowały dwie kamery. Aby biosfera mogła funkcjonować została wypełniona powietrzem, znajdowała się tam ziemia dla roślin i dostarczana była tam woda ze specjalnego zbiornika. Całość była też kontrolowana termicznie (z utrzymywaną temperaturą 25 stopni Celsjusza).

Z informacji przekazanej przez naukowców na konferencji wynika, że z pozyskanych obrazów można było potwierdzić udane wykiełkowanie jedynie bawełny. (...)”

Zdjęcie z łazika Yutu-2. Na środku widać jedno wykiełkowane nasiono bawełny. Jest to pierwsza sztuczna biosfera wysłana na Księżyc.
Źródło:
Xinhua.

Więcej na ten temat:
Pierwsze dni misji Chang'e 4 na powierzchni Księżyca | Urania - Postępy Astronomii

Źródło:
CNSA/Planetary/Xinhua.

Artykuł z większą liczbą info:
China Focus: Moon sees first cotton-seed sprout - Xinhua | English.news.cn

O tej misji było napisane także na stronie Alexjones. Zacytuję tylko mały fragment artykułu.


„Chińska sonda Chang'e-4 jest pierwszym w historii pojazdem, który wylądował po niewidocznej stronie Księżyca. Chińska Agencja Kosmiczna poinformowała o udanym lądowaniu sondy, która przesłała zdjęcia do satelity Queqiao. Fotografie mają wkrótce trafić na Ziemię.

Pekin od lat intensywnie rozwija swój przemysł kosmiczny. Chiny mają olbrzymie zapóźnienie w stosunku do Rosji i Stanów Zjednoczonych. Chcą je szybko nadrobić. Państwo Środka chce do 2022 roku posiadać własną stację kosmiczną ze stałą załogą, a później ma zamiar wysłać człowieka na Księżyc”.

Więcej:
Chińczycy wylądowali! - Alexjones - autor: Andreas.

Źródło pośrednie danych:
Chińczycy wylądowali! | KopalniaWiedzy.pl

Chcą wysłać człowieka na Księżyc! Teraz wszystko ma nieco więcej sensu, stąd eksperymenty ze sztuczną biosferą. Naukowcy próbują sprawdzić, czy możliwe jest stworzenie na Srebrnym Globie atmosfery, w której gatunek Homo sapiens (i inne istoty na Ziemi przy okazji) byłby w stanie przetrwać, co jest wyzwaniem z powodu małej grawitacji naturalnego satelity Ziemi. Przynajmniej to jest dość prawdopodobne, a przynajmniej bardzo możliwe.

Dla dociekliwych, linki:
Chang'e 4 na Księżycu - wszystko, co trzeba wiedzieć - Nowe technologie w INTERIA.PL
Program Chang’e - Wikipedia, wolna encyklopedia
Chang’e 4 - Wikipedia, wolna encyklopedia
Początek misji Chang’e 4 - Kosmonauta.net
Aktualności z niewidocznej strony Księżyca, czyli misja Chang'e 4 [galeria i wideo] | We Need More Space!
Chińska sonda Chang'e 4 wylądowała na "ciemnej stronie Księżyca" - Busines Insider

Poniżej daję filmik ze startu rakiety z innego źródła.

Źródło:
kanał SciNews.

Na razie na tym kończę. Polecam przeczytać zalinkowane tutaj artykuły i samodzielnie poszukiwać dalszych informacji o postępach misji Chang’e 4. Pozdrawiam Miłośników Astronomii i ciekawych świata Poszukiwaczy Wiedzy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Analiza zebranych przypadków pojawienia się UFO na grupie "Tajemnice Ziemi i Kosmosu UFO astronomia duchowość ezoteryka magia okultyzm" oraz artykułów na ten temat oraz teorii i hipotez innych badaczy. Co się za tym kryje?

Demonologia - część 2: Imiona i pieczęcie demonów Goecji, definicja pieczęci (sigili) duchów oraz wyjaśnienie, jak stworzyć pieczęć ducha. Na podstawie "Lemegetonu". Krytyka niektórych fragmentów i objaśnienie, czym są demony dodatkiem

Próba opisania Mikrokosmosu i Makrokosmosu – część 3: Plan astralny. Opis według Papusa i moje komentarze