Mechanika kwantowa - wprowadzenie
Źródło obrazu:
Źródło obrazu:
Źródło obrazu:
Pewnie Was teraz zaskoczę, ale tutaj nie będzie nic o kwantowej magii. Nie nie nie, tutaj postaram się ująć świat subatomowy, za pomocą znanych mi teorii i hipotez naukowych oraz postulatów fizyków. Tym, których zawiodłem napiszę, że mi przykro, jednakże z powodów empirycznych łączenie magii z naukami przyrodniczymi nie zawsze jest... praktycznym, realistycznym i rozważnym posunięciem. A że ten post stanowi wstęp do dalszych artykułów, będę się streszczał.
Muszę Wam zacytować definicje kluczowe w temacie. Są to:
- mechanika kwantowa
- cząstka elementarna
- anty-cząstki
Zaczniemy od definicji mechaniki kwantowej, z wiadomego źródła.
„Mechanika kwantowa (teoria kwantów) - teoria praw ruchu obiektów poszerzająca zakres mechaniki na sytuacje, dla których przewidywania mechaniki klasycznej nie sprawdzały się. Opisuje przede wszystkim świat mikroskopowy - obiekty o bardzo małych masach i rozmiarach, np. atom, cząstki elementarne itp., ale także takie zjawiska makroskopowe, jak nadprzewodnictwo i nadciekłość. Jej granicą dla średnich rozmiarów, energii czy pędów zwykle jest mechanika klasyczna.
Dla zjawisk zachodzących w mikroświecie konieczne jest stosowanie mechaniki kwantowej, gdyż mechanika klasyczna nie daje poprawnego opisu tych zjawisk. Jest to jednak teoria bardziej złożona matematycznie i pojęciowo”.
Źródło:
Mechanika kwantowa - Wikipedia, wolna encyklopedia
„Cząstka elementarna - cząstka, będąca podstawowym budulcem, czyli najmniejszym i nie posiadającym wewnętrznej struktury. Niemniej pojęcie to ze względów historycznych ma trochę inne znaczenie.
Badaniem tych cząstek zajmuje się fizyka cząstek elementarnych”.
Źródło:
Cząstka elementarna - Wikipedia, wolna encyklopedia
„Antymateria - układ antycząstek. Antycząstki to cząstki elementarne podobne do występujących w zwykłej materii (koinomaterii), ale o przeciwnym znaku ładunku elektrycznego oraz wszystkich addytywnych liczb kwantowych (np. izospinu, dziwności, liczby barionowej itp)”.
Źródło:
Antymateria - Wikipedia, wolna encyklopedia
A teraz kilka filmów o dużej wartości poznawczej i wartości edukacyjnej - z innych źródeł.
Komentarze
Prześlij komentarz