Filmy i seriale z ukrytym przekazem - część 9: Ukryte przekazy w filmie "Złoty kompas"
Źródło obrazu:
Link do recenzji, na szczęście, jest w linku do źródła obrazu, zatem mi pozostaje tylko dodać zwiastun z YT.
W tym filmie główną postacią jest dziewczynka, dwunastoletnia Lyra Belacqua, którą lord Asriel zostawia w Kolegium Jordana, gdzie pobiera nauki. W końcu do Kolegium przybywa tajemnicza osoba, pani Marisa Coulter, jedna z czołowych działaczy Magistratury - organizacji, która rości sobie prawa do władzy nad całą równoległą Ziemią, domem Lyry. Rektor Kolegium Jordana oddaje, choć dość niechętnie, Lyrę pod jej opiekę. Jednakże, zanim odeszła, rektor powierzył jej opiece dziwny kompas - alethheiometr, który wedle legendy odkrywał prawdę przed tymi, którzy umieli go odczytać.
Lyra przez jakiś czas mieszkała u pani Coulter, ale dziewczynka niedługo usiedziała spokojnie, bowiem uciekła od niej po tym, jak porwano jej przyjaciela, Rogera. Chciała odszukać jego i inne porwane dzieci.
Dajmony
Każdy człowiek na alternatywnej Ziemi, na której mieszkała Lyra i gdzie Magistratura dzierżyła władzę, każdy człowiek miał swojego dajmona - istotę, która była żywym, zewnętrznym przejawem duszy człowieka. Dajmonem Lyry był Pantalaimon, który potrafił przybrać postacie kota, myszy i owada. Jak wszystkie dajmony dzieci, jeszcze nie miał ostatecznego kształtu i nie był podatny na Pył - formę mikroskopijnej materii kosmicznej, która krążyła pomiędzy światami i przenikała przez nie.
Spisek Magistratury
Magistratura chciała oddzielić dzieci od ich dajmonów, by łatwiej było kontrolować następne pokolenie. Niestety dzieci nie przeżywały długo bez dajmonów.
Ukryte przekazy
Ukrytym przekazem w filmie jest informacja: Równoległe światy istnieją. Innym przekazem jest możliwość istnienia dajmonów - duchów pośredniczących między Bogiem lub Bogami, a człowiekiem. W chrześcijaństwie, a zwłaszcza w katolicyzmie ta rola została przypisana Aniołom Stróżom. Jednakże sądzę, że nie tylko w kulturze ziemskiej istnieją pomocnicze duchy-przewodnicy.
Kolejnym ukrytym przekazem jest informacja o tzw. Magistraturze, która jest związana bezpośrednio z Kościołem. Brzmi znajomo? To wygląda, jak NWO, tylko że w innym wymiarze, w którym panują całkiem inne prawa! Magistratura miała władzę nad niemal wszystkim na alternatywnej Ziemi. Brakowało tylko mega-miast, o których wspominał AlienXGate w jednym ze swoich postów na FB, na FunPage'u, bodajże, Inna Rzeczywistość, czerpiąc z innego źródła.
Pył, aletheiometr i wpływ dajmonów na dorosłych
Aletheiometr, zwany w filmie też złotym kompasem pomagał odkryć prawdę każdemu, kto poprawnie rozumiał symbole wskazywane w odpowiedzi przez największą wskazówkę. Lyra Belacqua, jako że była dzieckiem, jeszcze rozumiała owe symbole.
Pył był czymś w rodzaju cząsteczek, które przenikały przez drogi między wymiarami Multiversum. Zaś niemal na końcu okazywało się, że dajmony wpływały najsilniej tylko na dorosłych - czyniły ich podatnymi właśnie na Pył, dawały im, być może, dostęp do innych światów, do innych wszechświatów.
Czy istnieje takie urządzenie, które mówi prawdę?
Obecnie znamy wariograf, ale to tylko wykrywacz kłamstw, który określa, czy człowiek mówi prawdę na podstawie reakcji świadomych i podświadomych na zadawane pytania, w dodatku nie jest on niezawodnym urządzeniem. Raczej mało prawdopodobne, by powstało takie urządzenie, jakie ma Lyra, ale jeszcze wszystko przed nami, bowiem w tym wszechświecie rozwój nauki może być tak długotrwały, jak długo istnieje nasze uniwersum. Tak więc możliwe, że jakiś geniusz opracuje coś o podobnym działaniu, ale to raczej za jakieś 100-200 lat, o ile nie później.
Film został nakręcony na podstawie pierwszego tomu serii Mroczne materie napisanej przez Philipa Pullmana pod tytułem Zorza północna. Trudno stwierdzić, czy ów jegomość miał „wizje”, które można by odnieść do faktów mających miejsce w innych wymiarach Nieskończoności (lub Multiversum), ale inspirował się greckim terminem daimonos (z greckiego alfabetu: δαἱμων), sama saga zaś nawiązuje do Raju utraconego Johna Miltona, Odysei Homera i poezji Williama Blake'a. Fanom tej serii mogę tylko napisać, że książki są dostępne w necie też w wersji elektronicznej, poszukam ich w księgarniach. Co do filmu, widziałem go 3 razy: raz w TV, drugi raz na szkolnym kółku filmowym, jak byłem w gimnazjum i raz na CDA.
Źródła wykorzystane:
YouTube
Komentarze
Prześlij komentarz