Uczestnicy projektu sprawdzają, jak podlewać rośliny w Kosmosie | NASA

Sugestywny obraz mający wywołać odpowiednie skojarzenia.
Źródło obrazu:
Archemon.

Zapewnienie roślinom odpowiedniego pożywienia poprzez odpowiednie nawadnianie jest odwiecznym wyzwaniem dla rolników na Ziemi. To także wyzwanie w Kosmosie. NASA jest o krok bliżej do określenia najbardziej efektywnego sposobu zapewnienia odpowiedniego nawodnienia i napowietrzania roślin w przestrzeni kosmicznej po zakończeniu projektu NASA Glenn's Plant Water Management (PWM).

Ten projekt jest częścią trwających badań NASA, których celem jest nauczenie się, jak karmić załogi astronautów podczas długotrwałych misji na Księżyc i Marsa, w trakcie których spędzają w Kosmosie tygodnie, miesiące, a nawet lata.

Astronauta Mike Hopkins pracuje z komórką testową PWM do badań hydroponicznych na stacji kosmicznej.
Źródło obrazu:
NASA

„W przeszłości NASA wykazała, że rośliny rosnące w kosmosie są możliwe do wykorzystania jako źródło pożywienia” - powiedział Tyler Hatch, naukowiec z PWM. „Z punktu widzenia ogrodnictwa jest to możliwe”.

We wcześniejszych projektach naukowcy odkryli, że problemem jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia i napowietrzenia strefy korzeni rośliny w stanie nieważkości. Korzenie rosną inaczej w Kosmosie niż na Ziemi ze względu na różnice w grawitacji.

Zespół Hatcha współpracował z biologami roślin z Kennedy Space Center, centrum badawczego należącego do NASA, w celu określenia potrzeb roślin i problemów, które pojawiają się podczas próby uprawy roślinności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Naukowcy skoncentrowali się na dostarczaniu wody przez cały cykl życia rośliny, analizując dwa główne sposoby, w jakie woda może dotrzeć do strefy korzeni rośliny. Pierwszym z nich było skupienie się na tradycyjnym sposobie wykorzystania gleby. Druga metoda dotyczyła hydroponiki. W tej metodzie nie ma gleby, a roślina jest zanurzona częściowo bezpośrednio w wodzie.

Zespół opracował sztuczne lub symulowane rośliny do wykorzystania w trakcie projektu. Używanie żywych roślin stanowiłoby wyzwanie, głównie ze względu na okres przydatności do spożycia. Użyli filcowej tkaniny, pianki i gąbek do stworzenia symulowanych roślin, które odzwierciedlały m.in. system korzeniowy i szybkość powstawania pary wokół żywej rośliny. W ten sposób zespół nie musiał dorównać biologii pracy z żywą rośliną.

Komórka testowa PWM w hydroponice została wykorzystana, aby pomóc naukowcom określić najskuteczniejszy sposób zapewnienia odpowiedniego nawodnienia i napowietrzenia roślin, by mogły rosnąć w Kosmosie
Źródło grafiki:
NASA


Podczas przeprowadzania eksperymentu poncz owocowy zawierający składniki odżywcze i cukier pomógł zasymulować warunki bardziej zbliżone do ziemskich. Dodatkowo kolor soku był dobrze widoczny podczas wchłaniania przez rośliny.

Zbieranie danych skupiało się na wizualnych aspektach eksperymentu i szybkości wchłaniania przez rośliny ponczu owocowego. Kamery zarejestrowały wideo z procesu PWM na stacji kosmicznej, które następnie zostało przekazane badaczom Glenna.

Projekt PWM zakończył pierwszy zestaw operacji stacji kosmicznej pod koniec lutego i zakończył swoją ostatnią iterację na początku kwietnia. Zespół zebrał cenne dane i ma nadzieję, że w przyszłości przeprowadzi więcej testów.

„Praca nad eksperymentem, który odbył się w kosmosie i mógł wpłynąć na zapasy żywności dla przyszłych astronautów, byla satysfakcjonująca” - powiedział Hatch. „Przeprowadzenie eksperymentu i uzyskanie danych w ciągu roku lub dwóch lat było niesamowitą okazją”.

Adam Schabel
NASA Glenn Research Center

Artykuł oryginalny był aktualizowany ostatnio 31 maja 2021 r.
Ten wpis był aktualizowany ostatnio 19 maja 2021 r o 21:27 czasu polskiego.



Źródło:

Wiadomość z dnia 13 maja 2021 roku.

Tekst powstał na podstawie tłumaczenia oryginalnego tekstu artykułu przez program Google Translate.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Analiza zebranych przypadków pojawienia się UFO na grupie "Tajemnice Ziemi i Kosmosu UFO astronomia duchowość ezoteryka magia okultyzm" oraz artykułów na ten temat oraz teorii i hipotez innych badaczy. Co się za tym kryje?

Demonologia - część 2: Imiona i pieczęcie demonów Goecji, definicja pieczęci (sigili) duchów oraz wyjaśnienie, jak stworzyć pieczęć ducha. Na podstawie "Lemegetonu". Krytyka niektórych fragmentów i objaśnienie, czym są demony dodatkiem

Próba opisania Mikrokosmosu i Makrokosmosu – część 3: Plan astralny. Opis według Papusa i moje komentarze