Niektóre cudowne rzeczy, które można zobaczyć na niebie w nocy z dnia 15 lipca 2023 na 16 lipca 2023 (z soboty na niedzielę)
Obraz dużego fragmentu Kosmosu.
Źródło:
Pinterest.
Witam Wszystkich serdecznie w nowym wpisie. Dziś podam informacje o obiektach, które w mojej okolicy można zobaczyć na nocnym niebie.
Zapraszam do czytania.
Gwiazdozbiór Pegaza
Żeby pomóc Wam zrozumieć, czym jest ów gwiazdozbiór, sięgnę do Wikipedii (w razie wątpliwości możecie Państwo skorzystać z gadżetu Wikipedia na tym blogu i przy okazji samodzielnie obserwować niebo).
❠Pegaz (łac. Pegasus, dop. Pegasi, skrót Peg) – duży i wyraźny gwiazdozbiór leżący na północnej półkuli nieba. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 100. Widoczny w Polsce od lata do jesieni. Jest to jeden z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza, siódmy pod względem wielkości na niebie.❞
A teraz trochę filmów na temat tego gwiazdozbioru.
Gwiazda Delta Delphini z Gwiazdozbioru Delfina
Sam gwiazdozbiór nas nie interesuje, ale jeśli chcecie, wyszukajcie informacje na jego temat, wpisując nazwę do gadżetu Wikipedia. Teraz tylko ta gwiazda, Delta Delphini, będzie mnie interesować.
❠Delta Delphini (zlatynizowana od δ Delphini) – to gwiazda podwójna w północnej konstelacji Delphinus. Jest widoczna gołym okiem z pozorną wizualną wielkością 4,43. Opierając się na rocznym przesunięciu paralaksy wynoszącym 14,61 mas widzianym z Ziemi, system znajduje się około 223 lata świetlne od Słońca.❞
Teraz trochę filmów.
Miłego oglądania.
A teraz ostatni obiekt.
Gwiazdozbiór Smoka
Ten gwiazdozbiór i to tutaj, na tym odludziu? No, może jednak jest zwyczajny, ale o tym się przekonacie za chwilę.
Znowu sięgam do Wikipedii.
❠Smok (łac. Draco, dop. Draconis, skrót Dra) – znana już wielu starożytnym kulturom konstelacja dalekiej północy, ósma pod względem zajmowanej powierzchni. Liczba gwiazd widocznych nieuzbrojonym okiem wynosi około 80. W Polsce widoczna przez cały rok, najlepiej oglądać ją podczas cieplejszych miesięcy. Jedna z najdawniej nazwanych i najciekawszych konstelacji nieba północnego. Rozciąga się wokół Małej Niedźwiedzicy – począwszy od gwiazdozbioru Cefeusza i Herkulesa, a skończywszy na Wielkiej Niedźwiedzicy. W gwiazdozbiorze, w miejscu o współrzędnych 18h 00m +66½°, znajduje się północny biegun ekliptyki.❞
O gwiazdach Gwiazdozbioru Smoka będzie na dwóch filmach. Trzeci będzie po prostu o gwiazdozbiorach.
Podsumowanie
To jest jednak przepiękny Wszechświat. Mamy wielkie szczęście, że możemy obserwować ten spektakl świateł. Szkoda, że nie każdy patrzy w niebo w taki lub inny sposób – może gdyby ludzie częściej patrzyli w rozgwieżdżone niebo, kochaliby bardziej ten świat i siebie nawzajem. Prawda jest taka, że Putin wywołując wojnę na Ukrainie, skutecznie odwrócił uwagę ludzi od tego majestatycznego piękna, a to nakręca spiralę egoizmu. Takie widoki, jak Delta Delphinis, Gwiazdozbiór Smoka, czy Gwiazdozbiór Pegaza są przez większość ludzi ignorowane. Tylko astronomowie i tacy ciekawscy ludzie, jak ja, poszukiwacze mistycznego piękna – tylko my mamy jeszcze kilka chwil na długi lub krótki czas, by podziwiać to piękno i odkrywać Nieznane.
Pozdrawiam Wszystkich i życzę Wam, byście mieli ten sam zaszczyt, co ja: patrzeć w rozgwieżdżone niebo i doświadczyć tego, co się za tym kryje, niewidocznego, ale doświadczalnego. Niechaj gwiazdy Was strzegą.
Źródła wykorzystane:
Linki:
YouTube.
Komentarze
Prześlij komentarz