Magia, okultyzm, zjawiska paranormalne, zjawiska nadnormalne, ukryte przekazy, ezoteryka, duchowość, mistycyzm, gnoza, Oświecenie, Przebudzenie, religie i wierzenia, Kosmos, UFO, astronomia, ciekawostki naukowe, sekrety świata, Natura, historia. Opis luźny lub konkretny. Ten, kto ma otwarty umysł pozna Prawdę, ten, kto wierzy i ma intuicję pozna Boga (Archityp), otwarty umysł, wiara i intuicja otwierają na Wiedzę i Moc Absolutu.
Badaj światy, zamiast tylko wierzyć.
Okultyzm - inne spojrzenie (ciąg dalszy): Trzy filary Okultyzmu: ezoteryka, metafora i mistycyzm
Zanim zaczniemy, zajrzyjcie jeszcze do wpisu pod tytułem „Okultyzm - inne spojrzenie” w ramach przypomnienia.
Ponieważ jest to post z serii „Inne spojrzenie”, obejdzie się bez Wikipedii, za to sięgnę do źródeł ezoterycznych, takich jak strona Himavanti, Okulta.pl, czy ciekawe książki i pliki PDF na ten temat. Zanim przejdziemy do definiowania Okultyzmu i jego filarów, pragnę zwrócić Waszą uwagę na wpis na Ipsissimi pod tytułem „Odmienne spojrzenie na: Tajemnicę”. To tam najpierw wspomniano o tych filarach, jeśli chodzi o treść blogów, o ile wiem.
Okultyzm - definicja
Oto jest definicja Okultyzmu:
❠Okultyzm - Wiedza Tajemna
Okultyzm od łac. occulo - ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus - schowany, ukryty, tajemny - doktryny ezoteryczne i mistyczne, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i badają możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta). Łacińskie słowo okultyzm jest synonimem greckiego pojęcia ezoteryzm. Zjawiska paranormalne badane przez okultystów stanowią przedmiot zainteresowania parapsychologii i psychotroniki. Zjawiska, którymi zajmują się okultyści są znane i w różnej mierze akceptowane w niektórych światowych religiach, np. buddyzmie (tantra), hinduizmie (tantra), islamie (głównie sufizm), judaizmie (kabała, kaballah). Jako system wiedzy, okultyzm zachodni ujmuje świat i człowieka w dwóch triadach: makrokosmosu (świat duchowy, astralny i eteryczno-fizyczny) i mikrokosmosie (duch, dusza i ciało). Jako praktyka, jest systemem metod myślowych, uczuciowych, wolicjonalnych i fizjologicznych, umożliwiających człowiekowi poznanie, rozwinięcie i wykorzystanie zdolności własnych i mocy innych istot. Oznacza to, że narzędziem poznawczym okultyzmu jest przede wszystkim sam podmiot ludzki.
Okultyzm zajmuje się tymi samymi istotami i mocami nadnaturalnymi, z którymi mają do czynienia religie oraz ich systemy mistyczne, ale przyjmuje wobec nich postawę poznawczą (gnoza), a w praktyce oddziałuje na nie przez ludzką wolę (magia). "Tajemne moce" badane przez okultyzm są dziś już (lub jeszcze) niezrozumiałe dla większości ludzi, ale stają się przedmiotem stale rosnącego zainteresowania, a w nurtach współczesnej Nowej Ery (New Age) przeżywają swój renesans. Okultyzm dysponuje licznymi systemami ćwiczeń i medytacji, które mają na celu: 1. przekształcenie sfery biologicznej, społecznej i kulturowej życia człowieka, czyli dezintegrację struktury osobowości człowieka, a także przemianę sfery sensu i wartości (przejście od postawy ekstrawertycznej do introwertycznej), 2. reintegrację na nowym i wyższym poziomie rozwoju, połączoną z indywidualną antycypacją przyszłego poziomu kolektywnego, tj. zmianę ontycznego statusu człowieka (unadczłowieczenie) poprzez aktualizację nadbudowy duchowej, przemianę duszy i ciała, rozszerzenie i pogłębienie możliwości poznawczych, aksjotycznych i kulturotwórczych. Okultyzm wpłynął również, bezpośrednio lub pośrednio, na powstanie wielu szkół filozoficznych, a także takich nauk, jak astronomia (poprzez astrologię)n czy chemia (poprzez alchemię). Okultyzm bowiem, podobnie jak nauka, posługiwał się (i posługuje) obserwacją i eksperymentem, tworzy hipotezy i teorie (modele). Wizję świata kreowaną przez okultyzm cechują: spirytualizm, realizm, koncepcja wielopoziomowości bytu, koncepcja hierarchiczności istot, przekonanie o nieskończonych możliwościach rozwoju człowieka i kosmosu (reinkarnacjonizm). (...)❞
Zróbmy sobie przerwę od cytatu, by zająć się pewnymi filmami o interakcji okultyzmu i nauki.
A teraz wracamy do cytatu.
❠Okultyzm to współcześnie słowo wytrych używane przez mrocznych teologów by zdyskredytować to czego nie rozumiemy, i czego się boimy. O okultyzm jeszcze nie dawno oskarżano babki wiejskie, które leczyły ziołami, czosnkiem, miodem itp. Teraz świat medyczny do tego powraca, reflektując się że tradycyjne techniki, to nie czasy a ogromna wiedza od wieków służąca ludzkości. Zarówno joga, akupunktura, akupresura, wodolecznictwo, terapia dźwiękiem, terapia światłem były nazywane wymysłami, sezonowymi modami, fanaberiami. Obecnie są częścią poważnej nauki, medycyny, terapii, często wykładanymi przez profesorów. W uproszczeniu, jeśli ktoś posługuje się okultyzmem, w tym magią, czarami czy innymi niezrozumiałymi dla obecnej nauki środkami, ale czyni to dla dobra innych, by im pomóc (co nazywamy białą magią) to podobnie jak Jezus wypędza demony (Chorobę, cierpienie, ból, nerwice itp.) w imieniu dobra a nie demonów. Jeśli zaś używa tego okultyzmu, w tym czarów, magii w złym celu (zadawanie cierpienia, wykorzystanie innych, spowodowanie uzależnień, wyłudzanie kasy) to jest to złe i na pewno nie pochodzi od Boga, i nazywamy to żartobliwie czarną magią.
Jedną z najbardziej żarliwych krzewicielek okultyzmu czy ezoteryki na Zachodzie w pierwszej połowie XX wieku była Alice Ann Bailey (1880-1949), apecjalistka z zakresu ezoterycznej astrologii i numerologii oraz duchowej telepatii. Mistrz Twardowski czy Michał Sędziwój to najbardziej znani staropolscy alchemicy, jednakże zainteresowanie praktykami magicznymi w dawnej Polsce było znacznie szersze, także wśród władców, zaś nasz kraj odwiedzili wówczas inni znani w Europie mistrzowie. Polskie rytuały okultystyczne wiążą się z dawnymi wierzeniami Słowian. Reakcja pogańska czyli Słowiańskie Powstanie Antykatolickie w latach 1032-1039, to okres, w którym nastąpiły liczne wystąpienia nie poddanej przymusowej chrystianizacji ludności, odcisnęła się w naszej kulturze silnym piętnem. Politeizm słowiański, wiara we wróżby, demony, duchy, bogów i możliwość ich kontrolowania, funkcjonowała jeszcze długo w świadomości normalnego, nieskatoliczonego społeczeństwa. Współczesne szeptuchy, starsze kobiety mieszkające głównie na Podlasiu, mające moc uzdrawiania chorób, poskramiania złych duchów, idealnie wpisują się w polską tradycję okultystyczną.
(...)
Teofil Ociepka - ur. 22 kwietnia 1981 w Janowie, zm. 15 stycznia 1978 w Bydgoszczy - malarz samouk, (prymitywista) i teozof. Jeden z przywódców Janowskiej Gminy Okultystycznej, pracował w kopalni Wieczorek na Śląsku, potem przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie także pozostawił wielu uczniów duchowych. Z okultyzmem spotkał się jako żołnierz armii niemieckiej w czasie I wojny. Przywiózł z niej do Janowa pierwsze książki okultystyczne, w tym traktat Siedemdziesiąt dwa imiona Boże Athanasiusa Kirchera. Za sprawą Szwajcara Filipa Hohmanna mieszkającego w Wittenberdze, z którym utrzymywał stały kontakt korespondencyjny został członkiem Loży Różokrzyżowców. Uzyskał status mistrza nauk tajemnych (okultnych). Od Filipa Hohmanna otrzymywał korespondencyjne wskazówki co do swojego postępowania jako okultysty. Z jego polecenia stworzył w Janowie silną gminę okultystyczną. Kontaktował się ze lwowskim Towarzystwem Parapsychicznym im. Juliana Ochorowicza. Uważał, że pozostaje w łączności duchowej ze swoim mistrzem, i że to on drogą drogą telepatyczną inspiruje jego malarstwo.
(...)
Okultyzm można podzielić jako działający na trzy światy:
duchowy (boski);
energetyczny;
materialny.
Okultyści wyróżniają trzy rodzaje wiedzy:
scienta occulta - wiedza sama w sobie;
scienta ocultans - wiedza ukrywająca, zatajająca;
scienta ocultata - wiedza tajemna, zakryta.❞
Pewnie Wy już wiecie, że okultysta nie musi być satanistą, niewielu z Was jednak wie, że sataniści również mają swój kodeks postępowania i trzymają się go nawet lepiej, niż co niektórzy katoliccy fanatycy, co czyni ich w takim razie ludźmi o niebo lepszymi od katolików, którzy lamią swoje przykazania, kiedy chcą, choć chodzą do kościoła. Widziałem to nie raz, słyszałem o tym nie raz i wolałbym o tym nie myśleć. Ale trudno oczekiwać czegoś więcej od ludzi, którzy wypierają swoją ciemną stronę (klik).
❠Ezoteryka odnosi się do wiedzy dostępnej jedynie dla osób uprzywilejowanych, doświadczonych lub takich, które przeszły inicjację. Ezoteryka zajmuje się rozwojem duchowym oraz tajemnicami wszechświata. Wokół tego pojęcia istnieje wiele nieporozumień. Jest to termin, w którym tak jak do worka wrzuca się wszystkie zagadnienia dotyczące tego co wszystkie zagadnienia dotyczące tego co pozamaterialne. Jest to tzw. wiedza tajemna (łac. scientia occulta), czyli przeznaczona tylko dla grona wtajemniczonych, wybrańców. Pojęcie to często jest używane w religioznawstwie. Propaguje inne postrzeganie rzeczywistości, bardziej otwarte, rozwój duchowy, porusza tematy duchowe lub odrzucane przez współczesną naukę. Jej treści są na ogół otoczone atmosferą tajemnicy, starożytnych przekazów, magów o nadnaturalnych mocach, itp., są odczuwalne w sposób pozazmysłowy.❞
Tajemnica była zachowywana z dwóch powodów. Pierwszym jest skrywanie wiedzy przed ludźmi, którzy mogliby jej użyć w złym celu. Drugim powodem była powinność wobec sił wyższych.
Drugi filar: Metafora
A oto definicja metafory:
❠metafora 'figura stylistyczna, której istotą jest łączenie słów w taki sposób, że co najmniej jedno z nich uzyskuje nowe, przenośne znaczenie, pozostające w (nieraz bardzo odległym) związku ze znaczeniem podstawowym; przenośnia'.❞
Jest to jakieś wyjaśnienie. Sięgnę teraz do innego słownika, tym razem w formie papierowej.
❠przenośnia «wyrażenie oparte na skojarzeniu dwóch zjawisk, dostrzeżeniu ich podobieństwa lub innych cech wspólnych i przeniesieniu nazwy jednego zjawiska na drugie, np. stalowe nerwy, gołębie serce»❞
Metafora stanowi wiedzę ukrywającą w tym sensie, że nikt, kto nie zna danych przenośni i ich znaczenia, czy nie doświadczył tego na własnej skórze nie zrozumie tych metafor. Jednak ci, którzy zdążyli daną metaforę, wypowiedzianą przez mistrza sztuk tajemnych, poznać wcześniej, przejrzą sztuczki językowe, których używa w celu ukrycia Wiedzy Tajemnej przed „profanami” i „niegodnymi”, dostrzegając w ten sposób ukryty w metaforze (przenośni) sens.
Czasami jednak to nie ma sensu, gdyż prawdziwa Tajemnica, którą może poznać i poczuć jedynie mistyk jest zamknięta przed resztą - ludźmi nie mającymi ani okultystycznego potencjału, ani nawet możliwości wypracowania zdolności w tym kierunku, czy ludźmi tak przytłoczonymi wątpliwościami, że nie są w stanie zawierzyć Tajemnicy, która się przed nimi ukazuje (co mając prowadzić do Wiedzy, prowadzi de facto do ignorancji). Zgadzam się z Fratrem L. V. X., że nie ma sensu ukrywać Tajemnicy, której i tak ci, co są niegodni nie poznają.
Trzeci filar: Mistyka (Mistycyzm)
Definicja mistycyzmu:
❠Mistycyzm to wieloznaczny termin opisujący ezoteryczne, wewnętrzne doświadczenie religijne, polegające na bezpośredniej, czyli niezależnej od rytów i obrzędów, relacji człowieka z rzeczywistością poza-materialną, pozazmyslową lub transcendentną. Rzeczywistość (Sat) ta jest różnie rozumiana przez poszczególne systemy religijno-filozoficzne. W chrześcijaństwie, judaizmie i islamie jest ona tożsama z Bogiem (Elohim, Allah). W buddyzmie i hinduizmie z pozazmysłową Jednią, Brahmanem, rozumianą panteistycznie jako prawdziwa rzeczywistość świata. Religijne doświadczenie mistyczne nie różni się generalnie od ezoteryki, która mówi jednak więcej o specyficznym poznaniu pozazmysłowym, jak telepatia, jasnowidzenie, odbiór kosmicznej energii itp..❞
W okultyzmie, podobnie jak w niektórych religiach mistycyzm bardziej się odnosi do doświadczenia pięknego lub mniej przyjemnego, którego nie da się wyrazić słowami bez niedopowiedzeń. Zatem chodzi o doświadczenie jedności z tym, co transcendentalne.
Na tym skończę. Mam nadzieję, że ten wpis Wam się przyda w zrozumieniu, czym się różniła dawniejsza ezoteryka od obecnej i w zdrowszym podejściu do Okultyzmu.
Zanim zajrzycie na te witryny, upewnijcie się, że jesteście naprawdę gotowi na zgłębianie Wiedzy Tajemnej, na skonfrontowanie własnych poglądów na temat Okultyzmu z treściami okultystów, Magów i ezoteryków, na przełamanie powszechnie uznanych schematów na ten temat i na duchową jazdę bez trzymanki po planach, które są dostępne dla wszystkich, ale z których korzystają tylko osoby odważne, o otwartych umysłach, których powołaniem jest Magija.
Źródło: Wikimedia Commons Wiecie pewnie, że wedle wielu ludzi nauki takie zjawisko, jak UFO prawdopodobnie nie powinno zachodzić, nie powinno występować w naszej czy w jakiejkolwiek przestrzeni. Mam tu na myśli obiekty szybsze, niż na to pozwalają obowiązujące prawa fizyki, znikające i pojawiające się natychmiast nieco dalej, nocne światła zachowujące się w sposób wskazujący na anomalię. Właśnie. To właśnie jest anomalia - obiekt lub zjawisko, które ma naturę zagadkową dla ludzi nauki. W tym wpisie zbiorę wszelkie znane mi dane na temat UFO z różnych okresów aktywności na Tajemnicach Ziemi i Kosmosu z różnych źródeł, głównie od badaczy paranormalnych i ufologów. Uprzedzam, że ten wpis będzie długi, to w sumie będzie bardzo długi tekst, wręcz elaborat o UFO, więc ci z Was, którzy byliby tym znudzeni tak długim ględzeniem bloggera na ten temat mogą czytać na wyrywki, albo w ogóle ominąć ten temat. Zacznę od jak najwcześniejszych przypadków, a skończę na tych najpóźniejszych, zebr
Tajemna Pieczęć Salomona Źródło: Wikimedia Commons Źródło: Wikimedia Commons Witam Was serdecznie w kolejnym artykuliku na temat demonów i demonologii. Tym razem zajmiemy się wszystkimi pieczęciami duchów piekielnych, a jedynym źródłem wiedzy będzie oczywiście Lemegeton . Jednakże pojawią się też linki do tak przez Was dobrze znanej Wikipedii. Czasem będą się pojawiać i filmy, które uznam za istotne. Definicja pieczęci duchów Tym razem sięgnę do Wikipedii, gdyż nie znam innego, lepszego źódła, jeśli chodzi o definicje. „ Sigil symbol stworzony dla specyficznego celu, magicznego życzenia. Symboliczna reprezentacja rezultatu pożądanego przez maga lub osobę zainteresowaną. Termin ten pochodzi z łacińskiego słowa sigillum , które oznacza «małą figurę», «rzeźbę na pieczęci» lub «pieczęć». W literaturze przedmiotu słowo sigil oznacza także pieczęć , czyli występującą w tradycji okultystycznej (w magii ceremonialnej ) obrazkową sygnaturę («podpis», znak, imię) demo
Witam Wszystkich po przerwie wakacyjnej 😊. Mam nadzieję, że macie już za sobą posty na ten temat na stronie FanPage. Teraz pora na kolejny wpis, tym razem tutaj, na blogu. Mamy już za sobą posty na temat roli form astralnych i Zasad w tworzeniu obiektów fizycznych , roli planu astralnego jako planu pośredniczącego w stwarzaniu form materialnych z Zasad planu boskiego i roli fluidów w stwarzaniu obrazów astralnych i ich podtrzymywaniu, by powstały materialne formy . Teraz przejdziemy do ciągu dalszego na temat fluidów i do dalszych fragmentów, które rzecz jasna opatrzę komentarzami. Jedna uwaga, zanim zaczniemy. Te fragmenty zawierają trochę archaizmów. Z oczywistych względów nie będę ich przystosowywać do współczesnego języka polskiego. Kto będzie miał to zrozumieć, ten zrozumie. No to zaczynamy! ❠(...) Prócz fluidów, fluidów twórczych Architypu i fluidów zachowawczych Astralu, istnieją jeszcze specyalne czynniki , kierujące fluidami. W naszem poprzednim porównaniu pal
Komentarze
Prześlij komentarz